Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kryzys w strefie euro
14.08.2011 16:00

Premier Bułgarii: strefa euro jest dla nas niebezpieczna

Bojko Borysow oświadczył, że zbyt ceni sobie stabilność swojego kraju by starać się o wejście do eurolandu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kaladan/CC/Flickr)


Bojko Borysow, premier Bułgarii - najbiedniejszego państwa Unii Europejskiej - oświadczył w niedzielę, że strefa euro jest niebezpieczna dla jego kraju, charakteryzującego się finansową stabilnością.

_ - Dwa lata temu wejście do strefy euro było priorytetem naszego rządu, lecz obecnie członkowie strefy są w znacznie gorszej sytuacji i stwarzają ryzyko dla Bułgarii. Dlatego powiedzieliśmy już, że przystąpimy do strefy euro, kiedy jej kraje ograniczą swój deficyt budżetowy do 3 proc. PKB _ - podkreślił.

W związku z prognozami szefa Banku Światowego Roberta Zoellicka, że nadchodzi nowy, niebezpieczniejszy etap kryzysu finansowego, premier wyraził opinię, że ryzyko stwarzają kraje, które _ nie były zdyscyplinowane i wydawały więcej, niż produkowały _.

Bułgarii, według niego, drugi etap kryzysu nie zagraża, ponieważ kraj wykorzystuje fundusze europejskie. _ Obecnie my pracujemy, a inne państwa niech sobie podpalają miasta i stwarzają problemy _ - stwierdził Borysow w Warnie.

Tydzień temu bułgarski premier poradził prezydentowi Stanów Zjednoczonych, by USA wzięły przykład z bułgarskiego modelu finansowego. _ Jest dla mnie bardzo nieprzyjemne to, co dzieje się w USA, Hiszpanii i we Włoszech; te kraje powinny przyjąć bułgarski model finansowy _ - radził.

W pierwszym półroczu deficyt budżetowy w Bułgarii wyniósł 0,9 proc. prognozowanego PKB za cały 2011 r.

O drugiej fali kryzysu czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t40297.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;znosi;embargo;na;bulgarskie;warzywa,149,0,882581.html) EHEC skończy atakować, to otworzą granice Rosja znosi od jutra zakaz importu warzyw z Bułgarii - poinformowała federalna służba sanitarno-epidemiologiczna, Rospotriebnadzor.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t130639.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/frank;slabnie;stany;obronily;sie;tylko;gpw;,218,0,890842.html) Frank słabnie, Stany obroniły się, tylko GPW... Sytuacja na rynku była bardzo nerwowa. Jedna godzina odmieniała obraz rynku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t142850.jpg ) ] (http://www.money.pl/sekcja/sprawdz-jak-ciebie-dotknal-kryzys/) Ile straciłeś na krachu? Tutaj wszystko sobie policzysz Tracą nie tylko aktywni inwestorzy oraz zadłużeni, ale również przyszli emeryci. Unikalne narzędzie pozwoli Ci zobaczyć, jak Ciebie to dotknęło.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t25603.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzaniep/artykul/bomba;tyka;polska;w;kiepskim;towarzystwie;portugalii;i;hiszpanii,34,0,890402.html) Bomba tyka. Polska w kiepskim towarzystwie Portugalii i Hiszpanii Kryzys wcale nie musi do nas przyjść z zewnątrz. Polskie firmy już są w niebezpieczeństwie.
Tagi: kryzys w strefie euro, bułgaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz