Notowania

korupcja w czechach
01.04.2012 20:55

Premier Czech po aferze podsłuchowej broni kontrwywiadu

Premier Czech Petr Neczas oświadczył w telewizji, że szef czeskiej agencji bezpieczeństwa wewnętrznego BIS Jirzi Lang ma jego pełne poparcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*Premier Czech Petr Neczas oświadczył w telewizji, że szef czeskiej agencji bezpieczeństwa wewnętrznego BIS Jirzi Lang, który naraził się na krytykę w związku z wyciekiem podsłuchów świadczących o korupcji w ratuszu Pragi, ma jego pełne poparcie. *

Podsłuchy prowadzone przez kontrwywiad w 2007 roku wskazują, że na kluczowe decyzje urzędników praskiego magistratu mieli wpływ lobbyści. W ostatnich dniach ujawnił je czeski dziennik _ Mlada fronta Dnes _.

Neczas podkreślił, że obecnie nic nie wskazuje, aby Lang naruszył jakiekolwiek zasady czy obowiązki. _ Jestem przekonany, że chodzi o praworządnego i zdolnego dyrektora, który jest apolityczny, który służy temu państwu, jest mu oddany i lojalny poprzez swą służbę _ - powiedział szef czeskiego rządu.

Zauważył też, że w ostatnich latach BIS osiągnęła niecodzienne sukcesy w swej pracy kontrwywiadowczej, czyli walce z obcymi szpiegami na terenie Czech. _ Rozbili całe struktury, które pozyskiwały informacje o naszym kraju _ - wspomniał, zastrzegając, że nie może zdradzić szczegółów tych operacji.

Lang w najbliższych dniach ma stanąć przed parlamentarną komisją ds. wywiadu i kontrwywiadu, aby wyjaśnić, czy uzyskane w sposób tajny nagrania rozmów byłego prezydenta Pragi Pavla Bema z lobbystą Romanem Janouszkiem wyciekły do prasy z podległych mu służb.

Dziennik _ MfD _ twierdzi, że zapisami rozmów dysponowała już w 2009 roku prywatna agencja ochrony ABL. Właścicielem firmy był Vit Barta, późniejszy założyciel i przewodniczący partii Sprawy Publiczne (VV), która należy do obecnej centroprawicowej koalicji rządzącej, i minister transportu w latach 2010-2011.

Czechy od tygodnia żyją rozmowami Janouszka z Bemem. Według zapisów z podsłuchu ich rozmów, prowadzonych przez BIS w 2007 roku, Janouszek współdecydował o sprzedaży majątku miasta, planie zagospodarowania przestrzennego czy obsadzie zarządów spółek.

Bem w latach 2004-2008 był też wiceszefem największego ugrupowania czeskiej prawicy - Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), należał do jej najsilniejszych i najbardziej rozpoznawalnych polityków, był bliski prezydentowi Vaclavowi Klausowi i jego eurosceptycznej frakcji.

W piątek w czeskich mediach pojawiły się również informacje o powiązaniach lobbystów z BIS, a także o ich wpływie na obsadę decydujących stanowisk, w tym szefa kontrwywiadu.

Czytaj więcej o sytuacji w Czechach w Money.pl
Czechy się wyłamują. Co na to premier? Podpisy pod propozycją paktu fiskalnego ma złożyć w piątek 25 z 27 państw Unii. Oprócz Czech sprzeciwia mu się jeszcze Wielka Brytania.
Prezydent sąsiadów do mediów: Manipulujecie! Prezydent Czech Vaclav Klaus na łamach dziennika Mlada fronta Dnes zarzucił czeskim mediom, że manipulują opinią publiczną.
Tagi: korupcja w czechach, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz