Notowania

rząd grecji
09.06.2014 19:29

Premier Grecji wymienił połowę ministrów, w tym finansów

Konserwatywny premier Grecji Antonis Samaras dokonał w poniedziałek głębokich przetasowań w rządzie. Kluczową tekę ministra finansów otrzyma Gikas Harduwelis. Zmiany w rządzie są efektem słabego wyniku partii Samarasa w eurowyborach - komentują media.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)
premier Grecji Antonis Samaras

Konserwatywny premier Grecji Antonis Samaras dokonał głębokich przetasowań w rządzie. Kluczową tekę ministra finansów otrzyma Gikas Harduwelis. Zmiany w rządzie są efektem słabego wyniku partii Samarasa w eurowyborach - komentują media.

Harduwelis, który zastąpi technokratę Jannisa Sturnarasa, jest profesorem Uniwersytetu w Pireusie i dotychczas pełnił funkcję głównego ekonomisty w jednym z największych greckich banków Eurobank.

Był doradcą ekonomicznym dwóch poprzednich rządów i uczestniczył w negocjacjach w sprawie restrukturyzacji greckiego długu w 2012 r. W ich wyniku umorzono greckie obligacje o wartości prawie 106 mld euro, których posiadaczami byli prywatni wierzyciele, głównie banki.

Agencja AP przypomina, że stanowisko ministra finansów jest kluczowe w Grecji, która obwiniana jest o wywołanie kryzysu w strefie euro.

Jak piszą greckie media, Sturnaras, który ministrem finansów był przez dwa lata, obejmie teraz stanowisko prezesa Banku Grecji. Mandat obecnego szefa greckiego banku centralnego Jeorjosa Prowopulosa wygasa w połowie czerwca.

W wyniku poniedziałkowych przetasowań premier Samaras wymienił połowę ministrów, zwiększając obecność partnera koalicyjnego Nowej Demokracji, socjaldemokratycznego PASOK-u. Stanowiska stracili m.in. szefowie resortów: oświaty, zdrowia, spraw wewnętrznych, kultury i ds. rozwoju. Nowy gabinet zostanie zaprzysiężony we wtorek.

Według mediów powodem przetasowań jest słaby wynik Nowej Demokracji w wyborach do Parlamentu Europejskiego z 25 maja. Partię premiera o ponad 3 pkt. procentowe wyprzedziła opozycyjna Koalicja Radykalnej Lewicy (Syriza). Nowa Demokracja straciła 11 pkt. procentowych w porównaniu do wyborów parlamentarnych z 2012 r.

Syriza prowadziła kampanię wyborczą pod hasłami walki z narzuconym przez unijnych partnerów cięciami i oszczędnościami budżetowymi, dotkliwie odczuwanymi przez społeczeństwo. Grecja korzysta od maja 2010 roku z ratujących jej wypłacalność pożyczek od innych państw strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W zamian zobowiązała się do gruntownego zreformowania swej polityki budżetowej. Syriza uznała poniedziałkowe przetasowania za nieistotne.

Agencja EFE przypomina, że jest to drugi kryzys rządowy od zwycięstwa wyborczego partii Samarasa niecałe dwa lata temu. W czerwcu ub.r. grecki rząd niespodziewanie zamknął państwowego nadawcę ERT i zwolnił 2,7 tys. pracowników, tłumacząc ten ruch potrzebą redukcji wydatków w związku z poważnym kryzysem finansowym w kraju. W odpowiedzi z kruchej, liczącej trzy ugrupowania koalicji rządzącej wycofała się mała lewicowa partia Dimar (Demokratyczna Lewica), co doprowadziło do rekonstrukcji rządu.

Czytaj więcej w Money.pl
Premier Grecji zapowiada walkę z nazistami Sympatyk skrajnie prawicowej partii Złota Jutrzenka przyznał się do zabicia działacza lewicy. Tragiczny incydent wywołał burzliwą debatę w parlamencie na temat granic demokracji.
Plan ratowania Grecaji pochłonie 173 mld euro Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) odblokował wartą 3,4 mld euro kolejną transzę kredytu pomocowego dla Grecji.
Zła wiadomość dla greckich konserwatystów Koalicja Radykalnej Lewicy (Syriza) zdobyła według sondażu ogłoszonego po zamknięciu urn najwięcej głosów w wyborach samorządowych w stolicy i w regionie Attyki, w którym leżą Ateny.
Tagi: rząd grecji, antonis samaras, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz