Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Premier Irlandii zapowiada koniec kryzysu

0
Podziel się

- Wciąż jeszcze jest przed nami daleka droga. Ale przynajmniej zakończy się w końcu okres ratunkowy - twierdzi Enda Kenny.

Premier Irlandii zapowiada koniec kryzysu
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)
bEpDgZRx

Wobec poprawiającej się sytuacji swej gospodarki Irlandia może do połowy grudnia tego roku zrezygnować z pomocy UE i MFW - oświadczył wczoraj premier tego kraju Enda Kenny (na zdjęciu). Zastrzegł jednak, że pozostaje jeszcze wiele do zrobienia zanim gospodarka w pełni odzyska siły.

_ - Tego wieczoru mogę potwierdzić, że Irlandia jest na drodze do wyjścia z planu ratunkowego UE i MFW 15 grudnia. I nie będzie kroku wstecz _ - powiedział Kenny rozentuzjazmowanym członkom swej Partii Jedności Irlandzkiej Fine Gael zgromadzonym na konferencji krajowej.

Premier podkreślił, że kiedy kraj przestanie korzystać z pomocy UE i MFW będzie to oznaczać, że okres _ gospodarczej sytuacji nadzwyczajnej będzie należeć do przeszłości _. _ - Wciąż jeszcze jest przed nami daleka droga. Ale przynajmniej zakończy się w końcu okres ratunkowy _ - powiedział Kenny ku aplauzie słuchaczy.

bEpDgZRz

Premier ostrzegł, że kolejny budżet będzie jeszcze _ rygorystyczny _ a oszczędności sięgną 2,5 mld euro, zarówno w postaci nowych obciążeń podatkowych jak i cięć w wydatkach.

Wcześniej minister finansów Michael Noonan dał do zrozumienia, że Irlandia może wyjść z programu pomocowego bez ubezpieczającej linii kredytowej. Dodał, że w przyszłym roku spodziewa się zejścia poniżej limitu deficytu budżetowego wyznaczonego przez UE. Deficyt ma wynieść w przyszłym roku 4,8 proc. PKB w porównaniu z 7,3 proc. w br.

Irlandia przyjęła w 2010 r. obwarowany ostrymi warunkami plan ratunkowy UE i MFW, w wysokości 85 mld euro, wobec załamania na rynku nieruchomości i fali bankructw banków.

Jednak w ostatnim okresie stan jej gospodarki zaczął się poprawiać. W drugim kwartale br. kraj wyszedł z recesji a gospodarka wykazała wzrost 0,4 proc., głównie dzięki dobrym wynikom w budownictwie i wzrostowi eksportu.

bEpDgZRF

Rząd spodziewa się, że w przyszłym roku gospodarka Irlandii osiągnie wzrost 1,8 proc.

Czytaj więcej w Money.pl

bEpDgZSa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)