Notowania

kryzys w portugalii
10.04.2013 18:08

Premier nakazał ministerstwom wstrzymać wydatki

Premier Passos Coelho polecił szefom resortów wstrzymać wydatki we wszystkich ministerstwach i jednostkach administracji rządowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Premier Passos Coelho polecił szefom resortów wstrzymać wydatki we wszystkich ministerstwach i jednostkach administracji rządowej. Polecenie będzie obowiązywać do czasu opracowania przez Radę Ministrów nowego planu wydatków budżetowych.

Dokument, pod którym podpisał się również minister finansów Vitor Gaspar, przewiduje zahamowanie wydatkowania środków z ministerialnych budżetów, z wyjątkiem wypłaty wynagrodzeń pracowniczych oraz pokrycia kosztów toczących się rozpraw sądowych, w których stroną jest któryś z resortów.

Jak poinformował Gaspar, polecenie o wstrzymaniu wydatków w ministerstwach jest konsekwencją decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który w piątek zanegował legalność części portugalskiej ustawy budżetowej.

_ - Zakaz wydatków obowiązywać będzie do czasu opracowania nowych zasad dysponowania środkami budżetowymi, co nastąpi na posiedzeniu Rady Ministrów. Do tego czasu wszystkie jednostki administracji rządowej są zobowiązane do autoryzacji wszelkich wydatków u stosownego szefa resortu, a także ministra finansów _ - wyjaśnił Gaspar.

W piątek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że część zapisanych w budżecie na rok 2013 założeń jest niezgodnych z ustawą zasadniczą, m.in. redukcje dodatków urlopowych dla pracowników sfery publicznej i emerytów, a także redukcja zasiłków chorobowych i dla bezrobotnych.

Ocenia się, że werdykt Trybunału Konstytucyjnego pozbawi rząd 1,4 mld euro wpływów do budżetu i utrudni obniżenie do końca br. deficytu do 5,5 proc. PKB. Pod koniec 2012 r. wyniósł on 6,4 proc.

W niedzielę premier Passos Coelho zapowiedział, że dziurę budżetową rząd zamierza pokryć poprzez ograniczenie wydatków na oświatę, służbę zdrowia, ubezpieczenia społeczne, a także na spółki państwowe. Redukcje mają nastąpić jeszcze w tym roku.

W maju 2011 r. Portugalia zobowiązała się do wdrożenia drastycznego programu naprawy finansów publicznych i zmniejszenia deficytu budżetowego. Na mocy zawartego porozumienia z Unią Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym otrzymała pożyczkę w wysokości 78 mld euro. W połowie kwietnia spodziewane jest przybycie do Lizbony przedstawicieli obu tych instytucji i dalsze rozmowy z portugalskim rządem na temat wypełnienia warunków porozumienia kredytowego.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/m206245.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/portugalia;stracila;320;mln;euro;na;dewaloryzacji;zlota,85,0,1284693.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Portugalia straciła 320 mln euro. Na czym? Portugalia straciła w pierwszym kwartale tego roku 320 mln euro na dewaloryzacji złota. Wartość portugalskich rezerw tego metalu zmalała od stycznia do marca o blisko 2 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/m86641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;w;portugalii;15;5;mld;euro;niesplaconych;kredytow,119,0,1271415.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nie spłacili kredytów za ponad 15 mld euro Wartość niespłaconych pożyczek bankowych przez portugalskie rodziny i podmioty gospodarcze osiągnęła w styczniu bieżącego roku rekordowy poziom blisko 15,5 mld euro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/m148967.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/portugalia;dostala;dodatkowy;rok;na;redukcje;deficytu,215,0,1269719.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Mają dodatkowy rok na redukcję deficytu Portugalia uzyskała od międzynarodowych wierzycieli dodatkowy rok na obniżenie deficytu budżetowego poniżej 3 proc. PKB, co ma nastąpić dopiero w 2015 roku
Tagi: kryzys w portugalii, portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz