Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier Rajoy proponuje nową władzę fiskalną strefy euro

0
Podziel się:

Jest duża szansa, że hiszpańska propozycja zostanie wcielona w życie.

Premier Rajoy proponuje nową władzę fiskalną strefy euro
(imago stock&people/EAST NEWS)

Premier zmagającej się z kryzysem finansowym Hiszpanii Mariano Rajoy zaproponował dziś utworzenie w strefie euro nowej władzy fiskalnej. Ta kontrolowałaby i harmonizowała budżety oraz zarządzała europejskimi długami (na zdjęciu hiszpański premier * Mariano Rajoy) *.

_ - Unia Europejska potrzebuje wzmocnienia swej architektury. Obejmuje to posunięcia na rzecz większej integracji, dodatkowego przeniesienia suwerenności, szczególnie w dziedzinie fiskalnej. I oznacza to kompromis w sprawie utworzenia nowej europejskiej władzy fiskalnej, która kierowałaby polityką fiskalną w strefie euro, harmonizowała politykę fiskalną państw członkowskich i umożliwiała scentralizowaną kontrolę finansów publicznych _ - powiedział Rajoy na konferencji ekonomicznej w mieście Sitges w Katalonii.

Dodał, że zadaniem tej władzy byłoby również zarządzanie europejskimi długami. Jak zaznacza agencja Reutera, nie jest to pierwszy przypadek wysunięcia takiej propozycji przez europejskiego przywódcę państwowego, ale waga Hiszpanii - kraju zbyt dużego, by można było pozwolić na jego finansowy upadek - może teraz przyspieszyć rokowania na ten temat.

W związku z obecnym ześrodkowaniem się kryzysu zadłużeniowego na kulejącym hiszpańskim sektorze bankowym trwają również rozmowy w sprawie stworzenia europejskiej unii bankowej, opartej o scentralizowany nadzór, jednolite zasady ochrony wkładów oraz centralny fundusz, wspierający w razie potrzeby zagrożonych kredytodawców.

Rajoy poparł dziś tę ideę, zaznaczając, iż jego rząd przedstawi przed końcem czerwca swe zamiary w sprawie dokapitalizowania hiszpańskiego sektora bankowego, badanego obecnie przez niezależnych audytorów.

Czytaj więcej w Money.pl
Eksperci zgodni. To ogromne koszty dla Polski KIG przedstawiła dziś wyniki szacunków skutków wdrożenia energetycznej mapy drogowej 2050 UE, opracowane na jej zlecenie przez firmę EnergySys.
Dyscyplina budżetowa? Tusk: Nie ma problemu Polityka spójności nie tylko pobudza inwestycje, ale bardzo mocno wpływa też na dyscyplinę budżetową państw członkowskich - powiedział polski premier.
Kraje UE nie chcą zbyt kosztownych celów oszczędzania energii KE w czerwcu ubiegłego roku przedstawiła projekt zmian dyrektywy o efektywności energetycznej, w którym zaproponowała środki, by osiągnąć cel 20-proc. oszczędności energii do 2020 r.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)