Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sylwia Wysocka
|

Premier Włoch: Sytuacja poważna, trzeba odwagi Dawida

0
Podziel się:

Pierwsza prawda jest taka, że sytuacja gospodarcza Włoch jest wciąż poważna, dług publiczny ciąży jak kamień młyński na obecnych i przyszłych pokoleniach - oświadczył premier Letta.

Premier Włoch: Sytuacja poważna, trzeba odwagi Dawida
(PAP/EPA)

W expose wygłoszonym w poniedziałek w Izbie Deputowanych Włoch premier Enrico Letta powiedział, że sytuacja gospodarcza kraju jest wciąż poważna. Mówił, że by stawić czoło _ gigantycznym _ wyzwaniom, jakie stoją przed gabinetem, trzeba odwagi biblijnego Dawida.

_ Żyjemy w jednym z najtrudniejszych i najbardziej bolesnych okresów w historii Republiki _ - mówił szef rządu centrolewicy i centroprawicy, powołanego w sobotę, dwa miesiące po wyborach i po głębokim politycznym impasie.

_ Pierwsza prawda jest taka, że sytuacja gospodarcza Włoch jest wciąż poważna, dług publiczny ciąży jak kamień młyński na obecnych i przyszłych pokoleniach _ - oświadczył premier Letta. Zadeklarował, że jego rząd będzie na forum Unii Europejskiej podejmował działania, by wypracować strategię dla wzrostu gospodarczego, bez narażania procesu uzdrawiania finansów.

Ale zastrzegł zarazem, że bez wzrostu i ożywienia, przy samym tylko uzdrawianiu publicznych finansów _ Włochy umierają _. Zapewnił, że jego rząd zagwarantuje powagę i wiarygodność procesowi wychodzenia z kryzysu finansowego.

_ Polityka na rzecz ożywienia gospodarczego nie może dłużej czekać _ - oświadczył Enrico Letta. Ostrzegł, że bez wzrostu i zgody kraj będzie _ stracony _ i apelował o _ pozytywną energię _.

Letta zapowiedział, że jak najszybciej złoży wizyty w Brukseli, Berlinie i w Paryżu. Już wiadomo, że we wtorek spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a w czwartek będzie w Brukseli na rozmowach z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso.

Swój rząd określił jako _ proeuropejski _ i wyraził przekonanie o konieczności budowy _ bardziej federalnej Europy _. Jego trwające ponad trzy kwadranse wystąpienie, 45 razy przerywane oklaskami, było też wielkim aktem wiary w zjednoczoną Europę.

_ Port, do którego zmierzamy nazywa się Stany Zjednoczone Europy, naszym statkiem jest demokracja. Nie powinniśmy śnić marzeniami innych, mamy nasze marzenie, którym jest europejska unia polityczna _ - mówił nowy szef rządu. Jego zdaniem Europa musi być motorem rozwoju, tymczasem jest pogrążona w _ kryzysie skuteczności _.

Powiedział, że praca jest _ absolutnym priorytetem, by powstrzymać koszmar zubożenia _ społeczeństwa. Zapewnił, że jego gabinet obniży koszty pracy, podatki od pracy najemnej i będzie pomagać firmom, by mogły zatrudniać młodych ludzi.

_ Samobójstwem gospodarki _ nazwał to, że nie inwestuje się w młodych pracowników.

Sytuację młodzieży we Włoszech, wśród której bezrobocie wynosi około 35 procent, premier określił jako dramatyczną.

_ Trzeba myśleć o wściekłości tych, którzy nie studiują ani nie pracują, o tym ile dzieci nie rodzi się we Włoszech z powodu braku stabilizacji młodych ludzi _ - oznajmił Enrico Letta.

Wyraził przekonanie, że kolejna plaga, jaką jest biurokracja, _ nie może dławić kreatywności Włochów _, dlatego jego zdaniem konieczna jest wielka rewizja systemu wydawania pozwoleń i uproszczenie procedur. _ Trzeba mieć zaufanie do tych, którzy chcą inwestować, by tworzyć miejsca pracy _ - powiedział.

Poinformował, że jego rząd będzie dążył do obniżenia zobowiązań podatkowych bez doprowadzania do wzrostu zadłużenia. Enrico Letta przyznał: _ Nie jesteśmy krajem równych szans _ i mówił o różnicach w dostępie do wykształcenia.

Zapowiedział natychmiastową redukcję podwójnych dotychczas pensji, pobieranych przez ministrów, którzy są jednocześnie parlamentarzystami.

Letta powiedział: _ Aby przywrócić wiarygodność polityce musi ponownie nastać przyzwoitość, skromność, skrupulatność _.

Zapowiedział również likwidację systemu finansowania partii politycznych. Premier podał przykład z ostatnich lat, gdy partie polityczne otrzymały w ramach zwrotu kosztów kampanii wyborczej 2,5 miliarda euro, podczas gdy faktycznie wydały na ten cel tylko pół miliarda euro.

_ Polityka popełniła zbyt wiele błędów _ - ocenił Enrico Letta, odnosząc się do fali skandalów finansowych i korupcyjnych. Stwierdził również: _ Moralność polityki polega na podejmowaniu decyzji, na które czekają obywatele _.

W przedstawionym przez premiera programie jego rządu znalazł się też główny postulat wchodzącej w jego skład centroprawicy Silvio Berlusconiego, czyli reforma podatku komunalnego od nieruchomości. Już Letta zapowiedział zawieszenie płatności jego pierwszej tegorocznej raty w czerwcu.

Ponadto premier zadeklarował zamiar podjęcia działań, by nie dopuścić do zapowiadanego wcześniej podniesienia podatku VAT o 1 procent jeszcze w tym roku. Enrico Letta oznajmił w expose, że wyznacza swemu gabinetowi półtora roku na przeprowadzenie reform. Głosowanie nad wotum zaufania dla gabinetu centrolewicy i centroprawicy odbędzie się w Izbie Deputowanych w poniedziałek wieczorem, a w Senacie - we wtorek po południu.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd we Włoszech niedługo upadnie? Politolog Grzegorz Rzeźnik z Uniwersytetu Warszawskiego długiej przyszłości temu rządowi jednak nie wróży.
Powstał rząd z "rekordową liczbą kobiet" Premierem jest Enrico Letta. Prezydent Giorgio Napolitano podkreślił, że to jedyny rząd możliwy w tej chwili i zapewnił, iż będzie miał poparcie obu izb parlamentu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)