Notowania

Prezydent Bułgarii zawetował ordynację wyborczą

Według prezydenta Pyrwanowa ogranicza ona prawa obywateli tureckiego pochodzenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Nową ordynację w końcu grudnia parlament przyjął głosami rządzącej partii GERB i nacjonalistycznej Ataki. W ocenie *prezydenta Georgiego Pyrwanowa **ogranicza ona prawa obywateli tureckiego pochodzenia. *

Według szefa państwa ordynacja, zamiast wziąć za podstawę rozsądny kompromis polityczny, ogranicza zagwarantowane przez konstytucję prawo części obywateli do głosowania i jest opracowana wyłącznie w interesach rządzących ugrupowań, zgodnie z ich platformą polityczną.

Ograniczenia dotyczą możliwości głosowania obywateli bułgarskich tureckiego pochodzenia, zarówno mieszkających w kraju, jak i na stałe w Turcji, chociaż nie wymienia się ich w dokumencie.

Do udziału w wyborach samorządowych wymagane jest bowiem zameldowanie pod konkretnym adresem co najmniej od 12 miesięcy. Tymczasem meldunek jest problemem głównie kilkuset tysięcy bułgarskich Turków o podwójnym obywatelstwie. Większość z mieszkających w Turcji bułgarskich Turków, wypędzonych w 1989 r. przez władze komunistyczne, nie ma zameldowania w Bułgarii, a jeżeli mają stare, nie mogą go wznowić przy wymianie dokumentów tożsamości.

Według nowej ordynacji w tym roku ma dojść w Bułgarii do wyborów samorządowych i prezydenckich.
W wyborach prezydenckich w krajach, które nie należą do UE, liczba lokali wyborczych będzie znacznie mniejsza niż dotychczas. Nowa ordynacja pozbawia też prawa kandydowania w wyborach samorządowych osoby o podwójnym obywatelstwie, jeżeli nie jest to obywatelstwo kraju unijnego. Inną nowością jest mianowanie, a nie bezpośredni wybór merów miejscowości, w których liczba mieszkańców jest mniejsza niż 500 osób, oraz dzielnic w trzech największych miastach: Sofii, Płowdiwie i Warnie.

Podczas dyskusji nad ordynacją w parlamencie opozycja uznała, że celem rządzącej partii GERB (Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii) jest zagwarantowanie sobie zwycięstwa _ walkowerem _.

Pozbawienie możliwości udziału w nich kilkuset tysięcy bułgarskich Turków może całkowicie odmienić sytuację w tzw. regionach mieszanych, w których od 20 lat samorządy są w rękach tureckiego Ruchu na rzecz Praw i Swobód (DPS), a także przesądzić o wynikach wyborów prezydenckich. Od 1990 r. żaden prezydent w Bułgarii nie mógł być wybrany bez poparcia tureckiego elektoratu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t40479.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/urzedniczka;sama;siebie;ukarala;grzywna,212,0,745428.html) Urzędniczka sama siebie ukarała grzywną Pracownica MSW Bułgarii uznała, że złamała przepisy. Nie oddała starego paszportu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t47232.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/premier;bulgarii;chce;odwolac;ambasadorow,186,0,744890.html) Premier Bułgarii chce odwołać ambasadorów Chodzi o dyplomatów z ujawnionej listy agentów komunistycznych służb specjalnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t16257.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;chca;bulgarii;i;rumunii;w;schengen,240,0,741360.html) Nie chcą Bułgarii i Rumunii w Schengen Ministrowie Francji i Niemiec uznają decyzję w tej sprawie za _ zbyt wczesną _.
Tagi: bułgaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz