Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prezydent Litwy wkrótce odwiedzi Warszawę

0
Podziel się:

Podczas wizyty omawiane będą kwestie bezpieczeństwa regionalnego, a także przygotowania do wileńskiego szczytu Partnerstwa Wschodniego.

Dalia Grybauskaite, prezydent Litwy
Dalia Grybauskaite, prezydent Litwy (prezydent.pl/GFDL)
bEsvBvud

Dalia Grybauskaite w poniedziałek przyjedzie do Warszawy, gdzie weźmie udział w obchodach 95-tej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Szczegóły wizyty prezydenci omówili podczas rozmowy telefonicznej - poinformowała dziś służba prasowa prezydenta Litwy.

W Warszawie przewidziane jest też dwustronne spotkanie prezydentów, podczas którego zamierzają omówić kwestie bezpieczeństwa regionalnego, a także przygotowania do wileńskiego szczytu Partnerstwa Wschodniego, który się odbędzie w dniach 28-29 listopada.

Poniedziałkową wizytę Grybauskaite potwierdza Kancelaria Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prezydent Litwy weźmie udział w przyjęciu z okazji Święta Niepodległości w Pałacu Prezydenckim.

bEsvBvuf

Komorowski i Grybauskaite spotkają się też, by omówić stan przygotowań do szczytu Partnerstwa Wschodniego pod koniec listopada w Wilnie, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

W ubiegłym roku prezydent Grybauskaite złamała kilkuletnią tradycję i nie wzięła udziału w warszawskich obchodach Święta Niepodległości Polski. Swoją nieobecność tłumaczyła _ pilnymi kwestiami związanymi z polityką wewnętrzną _. W kwietniu ubiegłego roku prezydent nie przyjechała do Warszawy na spotkanie przywódców Polski i państw bałtyckich, na którym omawiano sprawy bezpieczeństwa.

Przed rokiem między Wilnem a Warszawą utrzymywały się napięte stosunki z powodu różnej oceny sytuacji polskiej mniejszości narodowej na Litwie. Polacy na Litwie krytykowali i dotychczas krytykują ustawę o oświacie, która w ich ocenie zagraża polskiemu szkolnictwu w tym kraju, domagają się oryginalnej pisowni ich nazwisk i podwójnego nazewnictwa ulic. Tymczasem litewskie władze obawiają się, że wszystko to może zagrozić tożsamości narodowej Litwinów.

Przed rokiem, w związku napiętą sytuacją, Grybauskaite zapowiedziała przerwę w - jak to określiła - _ fasadowych _ spotkaniach dwustronnych; wyraziła opinię, że lepiej zrobić przerwę w stosunkach polsko-litewskich niż naprawiać to, czego się naprawić nie da.

bEsvBvul

Czytaj więcej w Money.pl

bEsvBvuG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)