Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Problemy z bankotami 5 euro w Belgii

Problemy z bankotami 5 euro w Belgii

Fot. Sheldon Pax/CC/Flickr

Ledwie weszły do obiegu, a już są z nimi problemy w Belgii. Nowe banknoty o nominale 5 euro, które na początku miesiąca trafiły do portfeli Europejczyków, nie są wszędzie akceptowane.

Nowe banknoty wyróżnia znak wodny przedstawiający mitologiczną postać - Europę, taki sam portret znajduje się na hologramie. Trudniej będzie te pieniądze podrobić, bo do produkcji wykorzystano najnowsze technologie. Ale, co ciekawe, w Belgii niektórzy sprzedawcy odmawiają ich przyjmowania.

- Detektory sygnalizują, że są to banknoty fałszywe. Część z nich odrzucana jest też przez maszyny do opłat parkingowych - tłumaczy jeden z brukselskich sklepikarzy.

Belgijski Bank Centralny uważa, że powodem problemów jest przestarzałe oprogramowanie detektorów do wykrywania fałszywych pieniędzy w sklepach.

- W Belgii już pod koniec 2011 roku informowaliśmy, że trzeba się przygotować do nowej sytuacji. Banki w całym kraju nie mają z tym problemu - odpowiada Marc Vanwooren z belgijskiego Banku Centralnego i wyraża nadzieję, że problemy zostaną bardzo szybko rozwiązane.

Obecnie w obiegu są obie serie banknotów - ta najnowsza i ta, którą wyemitowano 11 lat temu. Z biegiem czasu stare banknoty będą stopniowo wycofywane.

Czytaj więcej w Money.pl
Fałszowali euro. Są już w rękach policji
Tysiące fałszywych banknotów euro o nominalnej wartości przekraczającej w sumie pół miliona skonfiskowali policjanci w okolicy Binche w zachodniej Belgii.
Zapłacili fałszywkami, wpadli w ręce policji
Stołeczna policja zatrzymała 22 i 31-latka, podejrzanych o fałszowanie banknotów 10- i 20-złotowych.
euro, belgia, banknoty, fałszywki
IAR
Czytaj także
Polecane galerie