Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rumunia
21.11.2013 22:45

Projekt ustawy zezwalającej na sprzedaż gruntów cudzoziemcom w Rumunii

Wciąż jednak pierwszeństwo wykupu tych gruntów będą miały osoby, które je dzierżawią, okoliczni rolnicy i młodzi Rumuni do 40. roku życia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(wrestlingentropy/CC/Flickr)

Rząd rumuński przyjął projekt ustawy, która zezwala na sprzedaż gruntów rolniczych w tym kraju obywatelom państw europejskich. Ustawa, która wymaga jeszcze aprobaty parlamentu, powinna wejść w życie od 2014 roku.

Zgodnie z projektem ustawy obywatele krajów Unii Europejskiej i oraz Islandii, Liechtensteinu i Norwegii (należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego) będą mogli nabywać w Rumunii grunty orne.

Jednak pierwszeństwo wykupu tych gruntów będą miały osoby, które je dzierżawią, okoliczni rolnicy i młodzi Rumuni do 40. roku życia.

Rumuński rząd zrezygnował z umieszczenia w ustawie innych projektowanych wstępnie ograniczeń w sprzedaży ziemi rolniczej cudzoziemcom. Według tego projektu obcy obywatel - kandydat do nabycia gruntów w Rumunii musiałby mieć co najmniej 5-letnie doświadczenie rolnicze i nie mógłby kupić więcej niż 100 ha ziemi.

W Rumunii, piątym kraju Europy, jeśli chodzi ogólną powierzchnię terenów rolniczych, od 700 do 800 tysięcy hektarów tych gruntów jest eksploatowanych przez zagranicznych inwestorów, którzy mają, przynajmniej formalnie, rumuńskiego wspólnika.

W Traktacie o Przystąpieniu do UE Rumunia zobowiązała się, że od 2014 roku zliberalizuje swe prawo, aby obywatele krajów europejskich mogli nabywać tam grunty rolne.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rumunia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne