Notowania

kryzys w portugalii
22.11.2012 21:44

Protesty studentów w Portugalii. Przeciwko cięciom

Najbardziej burzliwy przebieg ma protest w Coimbrze, gdzie grupa kilkuset ludzi wdarła się do siedziby rektora.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/TIAGO PETINGA)

Kilka tysięcy portugalskich studentów protestowało dziś przeciwko rządowemu planowi cięć w szkolnictwie wyższym. Największe manifestacje odbyły się w Lizbonie i Coimbrze.

W przemarszu studentów ulicami Lizbony udział wzięli również pracownicy uczelni wyższych, a także członkowie młodzieżowego antyrządowego ruchu 15 Października. Przed parlamentem, gdzie zakończyła się manifestacja, domagano się od gabinetu Pedra Passosa Coelho odstąpienia od planu cięć w szkolnictwie wyższym zaplanowanych na 2013 rok. Apelowano też do parlamentarzystów o odrzucenie projektu rządowego budżetu na 2013 rok.

Podczas manifestacji w stolicy studenci wznosili antyrządowe okrzyki. Na transparentach widniały napisy _ Powiedz "nie" redukcjom w szkolnictwie _, _ Walka o naukę trwa _, _ Odrzucamy dalsze cięcia _.

Projekt budżetu przewiduje m.in. drastyczne cięcia wydatków państwa, redukcje personelu administracji państwowej oraz zmianę skali podatkowej. Całość oszczędności, jakie zamierza uzyskać w 2013 roku rząd Pedra Passosa Coelho, szacuje się na 6,7 mld euro.

_ - Uczestnicy protestu sprzeciwiają się nie tylko planowanej redukcji wydatków na szkolnictwo wyższe, ale także powszechnym na uczelniach opóźnieniom w wypłacie stypendiów _ - powiedział Bruno Pacheco, jeden z organizatorów manifestacji przed parlamentem.

Najbardziej burzliwy przebieg ma protest na uniwersytecie w Coimbrze, gdzie grupa kilkuset studentów wdarła się do siedziby rektora uczelni. Okupujący pomieszczenie manifestanci zapowiedzieli, że nie opuszczą budynku bez wcześniejszej rozmowy z rektorem.

Czwartkowe protesty studentów poparł Związek Zawodowy Nauczycieli Północnej Portugalii. Jego władze wydały komunikat, w którym uznały za niezbędne zjednoczenie całego środowiska akademickiego w walce o jakość szkolnictwa wyższego.

Poza studentami z Lizbony i Coimbry w czwartkowych protestach brali udział słuchacze uczelni wyższych z Porto, Bragi, Caldas da Rainha, Vila Real.

Czytaj więcej w Money.pl
"Czesne boli, Walka trwa"! Studenci walczą W proteście udział wzięli również deputowani Portugalskiej Partii Komunistycznej oraz przedstawiciele grupy Anonymous, którzy rozdawali ulotki
Chaos i protesty. Wszystko przez Merkel Drogi dojazdowe do dzielnicy Belem, gdzie znajduje się m.in. siedziba prezydenta, zostały zamknięte przez policję w obawie przed zajściami.
Stąd chce wyjechać 70 proc. studentów Niepokojące wyniki badania wśród portugalskich studentów. Aż dwie trzecie z nich poważnie myśli o emigracji po ukończeniu nauki.
Tagi: kryzys w portugalii, portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz