Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
protesty w grecji
21.09.2013 19:17

Protesty w Grecji. Przeciwko polityce rządu i trojki

Pojutrze rozpoczyna się kolejny, 48-godzinny strajk greckich nauczycieli, a od 24 września będą strajkować przez dwa dni postali pracownicy sektora publicznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Pojutrze rozpoczyna się kolejny, 48-godzinny strajk greckich nauczycieli, a od 24 września będą strajkować przez dwa dni postali pracownicy sektora publicznego w proteście przeciwko programowi zwolnień wymaganych przez zagranicznych wierzycieli Grecji.

Związek zawodowy pracowników tego sektora, który w ubiegły tygodniu przeprowadził 48-godzinny strajk generalny, postanowił kontynuować protest przeciwko _ destrukcyjnej polityce rządu i trojki _ (Unia Europejska, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny), jak określił jej plan oszczędnościowy realizowany przez grecki rząd.

Polega on m.in. na redukcji zatrudnienia w nadmiernie rozbudowanej administracji publicznej i edukacji: 12 500 pracowników ma być przeniesionych przymusowo przed końcem września do tzw. rezerwy pracy, a następnych 12 500 - podzieli ich los przed końcem roku.

Przez 8 miesięcy będą pobierać 75 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, jednak jeśli nie znajdzie się dla nich zatrudnienia w szkołach lub administracji, po upływie tego okresu wygasną ich umowy o pracę. Plan przeniesień lub redukcji obejmuje 25 proc. pracowników administracji i publicznej edukacji.

Swoje przybycie do Aten zapowiedzieli na koniec tego tygodnia przedstawiciele _ trojki _ wierzycieli Grecji. Co trzy miesiące oceniają oni urzeczywistnianie cięć oszczędnościowych przez grecki rząd. Są one warunkiem, od którego spełnienia uzależniono zagraniczną pomoc finansową dla tego kraju, w którym bezrobocie dochodzi do 28 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja wyciąga ciężką artylerię do walki z... To reakcja na narastające akty przemocy, których dopuszczają się neonaziści.
Premier Grecji zapowiada walkę z nazistami Sympatyk skrajnie prawicowej partii Złota Jutrzenka przyznał się do zabicia działacza lewicy. Tragiczny incydent wywołał burzliwą debatę w parlamencie na temat granic demokracji.
Grecja w proteście zatrzyma sie na dwa dni Protest sparaliżował funkcjonowanie szkół, szpitali i transportu publicznego.
Tagi: protesty w grecji, związki zawodowe, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz