Notowania

irlandia
10.02.2013 09:00

Protesty w Irlandii. Nie chcą oszczędności

Dziesiątki tysięcy ludzi protestowały w sześciu największych miastach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AlmazUK/CC/Flickr)

Dziesiątki tysięcy ludzi protestowały w sobotę wieczorem w sześciu największych miastach Irlandii przeciw wprowadzanym przez centroprawicowy rząd Endy Kenny'ego oszczędnościom budżetowym.

Irlandia od 2010 roku zmaga się z bardzo wysokim deficytem. Gabinet Kenny'ego w ubiegłym tygodniu wynegocjował z Europejskim Bankiem Centralnym porozumienie dotyczące likwidacji obciążającego finanse publiczne banku Anglo Irish Bank.

Radykalne cięcia są wymuszone przez plan uzdrowienia finansów publicznych, uzgodniony przez rząd Irlandii z przedstawicielami Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. W 2010 roku te trzy instytucje udzieliły Dublinowi pomocy w wysokości 85 mld euro.
Układ z ECB nie zapobiegł jednak niecodziennym jak na Zieloną Wyspę masowym protestom. Według irlandzkiej policji pod hasłem _ Znieście ciężar _ w Dublinie, Cork, Sligo, Limerick, Galway i Waterford demonstrowało w sumie około 50 tysięcy ludzi. Związkowcy mówią, że uczestników manifestacji było blisko 110 tysięcy.

Do marszów dołączyli wpływowi działacze Irlandzkiego Kongresu Związków Zawodowych (ICTU) oraz przedstawiciele opozycji.

Czytaj więcej w Money.pl
Skażone mięso z Polski? To poważne zarzuty Irlandzki minister rolnictwa Simon Coveney oświadczył we wtorek, że konina wykryta w dwóch zakładach przetwórstwa mięsnego w Irlandii i w chłodni w Irlandii Płn. pochodziła z Polski.
Afera w Irlandii. Konina w burgerach z Polski Irlandzkie służby odkryły, że konina zawarta w irlandzkich burgerach była importowana z Polski.
Tagi: irlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz