Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Protesty w Niemczech. Skrajna lewica nie chce luksusu

0
Podziel się:

Nie chcemy waszych luksusowych gett, waszych luksusowych sklepów. Ten kraj pasibrzuchów pełen marketów bio i limuzyn odbiera od dawna apetyt wszystkim, którzy nie mają wypchanego portfela.

Protesty w Niemczech. Skrajna lewica nie chce luksusu
(inocuo/CC/flickr)

Minister spraw wewnętrznych miasta Berlina, senator Frank Henkel wyraził zaniepokojenie akcjami skrajnej lewicy, która - protestując przeciwko rosnącym czynszom - atakuje instytucje i budynki, będące w jej mniemaniu symbolami luksusu i władzy.

- _ Skrajna lewica wykorzystuje niepokój mieszkańców z powodu rosnących opłat za czynsz _ - powiedział Henkel dziennikowi _ Der Tagesspiegel _. Polityk CDU poinformował, że berlińska policja powołała sześcioosobową grupę specjalną, której celem jest rozpracowanie i ujęcie dotychczas nieuchwytnych napastników.

W ubiegłym tygodniu nieznani sprawcy podpalili urząd do spraw socjalnych w dzielnicy Wedding w środkowo-północnej części stolicy Niemiec. Podczas pożaru spłonęła znaczna część urzędowego archiwum.

Urząd do spraw socjalnych Weddingu znajduje się na liście opublikowanej przez lewaków w kwietniu w internecie. _ Berliner Liste _ (Lista Berlińska) zawiera adresy stu obiektów, w tym projektów nowych budynków, grup inwestorów, sądów, urzędów pracy i biur berlińskiej administracji, które - zdaniem autorów - powinny stać się przedmiotem _ akcji kreatywnych _, czyli ataków.

_ Prawo do własności jest w mieście kapitalistycznym ważniejsze od prawa do mieszkania _ - czytamy w oświadczeniu opublikowanym w internecie na łamach _ linkezeitung _ (lewicowa gazeta). Dziennie w Berlinie dochodzi do 20 eksmisji - dodają autorzy. Zarzucają partiom rządzącym w Berlinie (SPD i CDU), że sprywatyzowały na wielką skalę nieruchomości w mieście i przestawiły działalność komunalnych instytucji na _ logikę kierującą się zyskiem _.

Jak donoszą berlińskie gazety, od chwili pojawienia się w internecie _ Listy Berlińskiej _, policja odnotowała 17 ataków na znajdujące się na liście obiekty. W miniony czwartek nieznani sprawcy obrzucili torebkami z farbą fasadę osiedla Choriner Hoefe. W stojącym w pobliżu samochodzie marki Porsche wybito przednią szybę.

Grupa, która przyznała się do ataku, napisała w opublikowanym w internecie oświadczeniu: _ Nie chcemy waszych luksusowych gett, waszych luksusowych samochodów, waszych luksusowych sklepów. Ten kraj pasibrzuchów pełen marketów bio i limuzyn odbiera od dawna apetyt nam i wszystkim, którzy nie mają wypchanego portfela _.

_ Der Spiegel _ określa manifest lewaków mianem _ wypowiedzenia wojny miastu, którego atrakcyjność opiera się na barwnej różnorodności _, przyznając, że 13 lat po zjednoczeniu kraju Berlin stał się metropolią, przestając być miejscem, gdzie _ każdy może mieszkać niemal za darmo _.

Czynsz za mieszkania w Berlinie, który wcześniej należał do tanich miast, wzrósł gwałtownie w minionych kilku latach. Mieszkania, zwalniane przez dotychczasowych mieszkańców, wynajmowane są ponownie za sumy o nierzadko 30 proc. wyższe. Brak jest lokali dla studentów i osób gorzej sytuowanych.

Berlin ma długą tradycję lewackiego terroru. Przy okazji święta 1 maja w dzielnicy Kreuzberg dochodzi od dziesięcioleci do zamieszek i walk z policją. Kilka lat temu niepokój w mieście wzbudzała seria nocnych podpaleń zaparkowanych samochodów lepszych marek. Dopiero po wielu miesiącach policja opanowała sytuację.

Czytaj więcej w Money.pl
Merkel za globalną ochroną danych w sieci Kanclerz Niemiec opowiedziała się na łamach "Welt am Sonntag" za zawarciem globalnego porozumienia w sprawie ochrony danych
Niemcy nie dążą do "niemieckiej Europy" Schaeuble uznał za bezsensowny zarzut, jakoby jego kraj domagał się od innych narodów w Europie, by naśladowały Niemcy.
Niemcy boją się inwigilacji. Wielki protest Kilkaset osób protestowało dzisiaj w pobliżu silnie strzeżonego kompleksu wojskowego, będącego domniemaną siedzibą amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)