Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prywatni inwestorzy uratują Grecję?

0
Podziel się:

Rehn: Unia Europejska bliska jest przyjęcia niemieckich propozycji zamiany greckich obligacji na nowe.

Prywatni inwestorzy uratują Grecję?
(ec.europa.eu)

Unia Europejska bliska jest porozumienia w sprawie nowej pomocy dla Grecji*, *oznajmił Oli Rehn, komisarz Wspólnoty do spraw walutowych.

Według Rehna możliwe jest przyjęcie rozwiązania, bliskiego propozycji niemieckiej, by dokonać zamiany greckich obligacji państwowych na nowe, wydłużając okresu wykupu do siedmiu lat i utrzymując obecne warunki dotyczące odsetek.

_ - Niemcy jako największa gospodarka UE mają oczywiście decydujący wpływ na decyzje europejskie. Niektórzy Europejczycy podzielają niemieckie stanowisko, a inni nie. Nie jesteśmy jednak tak daleko od wspólnego rozwiązania, jak niektórzy sądzą. Przygotowujemy porozumienie na podstawie inicjatywy wiedeńskiej, zgodnie z którą banki zachowają swoje obligacje przez dłuższy czas i to na zasadzie dobrowolności _ - powiedział Rehn w wywiadzie dla _ Sueddeutsche Zeitung _.

_ - Jesteśmy gotowi rozważyć rozwiązanie, które opiera się na wydłużeniu okresu wykupu obligacji państwowych i w żadnym razie nie prowadzi do braku możliwości spłaty kredytu _ - dodał komisarz.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t138922.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/grecja;goni;resztkami;sil;potrzebuje;gotowki,39,0,825639.html) Grecja goni resztkami sił, potrzebuje gotówki
Rehn ciepło wypowiedział się również o niedawnej propozycji prezesa Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude'a Tricheta dotyczącej powołania ministerstwa finansów Unii Europejskiej.

_ - Czasem wielość idei jest pomocna. Ale nie zawsze pozwala to osiągnąć optymalny rezultat lecz wprowadza też poważny zamęt. Utworzenie europejskiego ministerstwa finansów nie jest pomysłem, który można zrealizować z dnia na dzień. Ale średniookresowo, gdy kryzys będziemy mieć za sobą, musimy zastanowić się nad tym, w jaki sposób uczynić proces podejmowania i wdrażania decyzji prostszym i wydajniejszym. Musimy dyskutować o tym, jak można zreformować funkcjonowanie UE _ - powiedział Rehn.

Wieczorem w Brukseli odbędzie się nieformalne spotkanie ministrów finansów państw Unii Europejskiej, poświęcone m.in. nowej pomocy dla Grecji, która może potrzebować dalszych ponad 90 mld euro do połowy 2014 roku. Dotychczas przyznana pomoc dla Grecji opiewa na 110 mld euro. Postulowanemu przez Niemcy udziałowi sektora prywatnego w rozwiązaniu greckich problemów sprzeciwia się Europejski Bank Centralny.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t96078.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/prywatyzacja;warunkiem;pomocy;dla;grecji,14,0,846606.html) Prywatyzacja warunkiem pomocy dla Grecji Słowacja swój udział w pakiecie pomocy dla dotkniętego kryzysem kraju obwarowuje licznymi zastrzeżeniami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t141225.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;decyzja;o;pomocy;dla;grecji;pozniej,205,0,846285.html) Niemcy: Decyzja o pomocy dla Grecji później Decyzja o drugim pakiecie pomocowym dla Grecji opóźni się - napisał niemiecki dziennik "Handelsblatt" w wydaniu internetowym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/52/t141108.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;bedzie;oszczedzac;planuja;jak,49,0,846129.html) Grecja będzie oszczędzać. Planują jak Przyjęcie planu oszczędnościowego jest warunkiem nowej pomocy międzynarodowej dla Grecji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)