Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prywatyzacja lot
08.02.2012 10:42

Prywatyzacja PLL LOT. Chińczycy faworytem

Ministerstwo Skarbu Państwa wciąż liczy na sprzedaż narodowego przewoźnika w tym roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sporst/CC/Flickr)

Drugim inwestorem zainteresowanym polskim narodowym przewoźnikiem pozostaje Turkish Airlines. Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) potwierdzało niedawno, że już w grudniu miały miejsce rozmowy z tureckimi liniami. Resort nadal liczy na sprzedaż narodowego przewoźnika w tym roku.

Faworytem w planowanej na ten rok prywatyzacji Polskich Linii Lotniczych LOT może być Air China, wynika z nieoficjalnych informacji portalu Pasazer.com.

_ Niedawno Turkish Airlines jako pierwsze oficjalnie przyznały, że są zainteresowane polskim przewoźnikiem i stały się głównym kandydatem. Tymczasem okazuje się, że ich największym rywalem może być Air China _ - napisał portal.

_ Jak udało nam się dowiedzieć nieoficjalnie, to właśnie chiński przewoźnik jest drugim zainteresowanym LOT-em. O tym, że poza Turkish Airlines do rozmów zgłosił się też drugi branżowy inwestor, informowało Ministerstwo Skarbu Państwa. Co więcej, to właśnie Air China podobno ma być faworytem LOT-u _ - czytamy dalej w depeszy.

Jednakże Pasazer.com zwraca uwagę, że według obecnego prawa, żaden europejski przewoźnik nie może mieć większościowego udziałowca spoza Unii Europejskiej.

_ Co więcej, Komisja Europejska może zablokować prywatyzację już wtedy, gdy uzna, że pozaunijna spółka ma decydujący głos w zarządzaniu linią, nawet jeśli nie wykupi większości udziałów. Pojawiają się co prawda głosy, że po bankructwie Malevu i wobec słabej kondycji europejskiego przemysłu lotniczego Bruksela byłaby skłonna do większej wyrozumiałości _ - czytamy na portalu.

O LOT czytaj w Money.pl
Mieli zarobić 3,5 mld dolarów. Stracą 8,3 Kryzys w strefie euro spowodował, że w grudniu IATA skorygowała prognozy na 2012 rok.
Niemcom brak pieniędzy na zakupy w Polsce W ocenie dyrektora generalnego IATA Tony'ego Tylera, w kolejce do przejęcia oprócz LOT-u, czekają m.in. czeskie, węgierskie, portugalskie linie lotnicze.
Lepsze wyniki LOT-u. Zapowiadają nowe rejsy W tym roku strata spółki pod koniec roku będzie mniejsza niż zakładano.

| |
| --- |

Tagi: prywatyzacja lot, linie lotnicze, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz