Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Prywatyzacja w Portugalii niepokoi świat

0
Podziel się:

Organizacje pozarządowe w kraju domagają się zwiększonego nadzoru ze strony władz i partnerów społecznych.

Prywatyzacja w Portugalii niepokoi świat
(pedrosimoes7/CC/Flickr)

Reformy zalecane Portugalii przez międzynarodowe instytucje mogą być źródłem korupcji - alarmują organizacje międzynarodowe. Niepokój budzi przede wszystkim zaplanowana na dużą skalę prywatyzacja.

Z raportu sporządzonego przez Związek Obywatelski _ Przejrzystość i Uczciwość _ wynika, że reformy, które już wkrótce będzie musiał zrealizować portugalski rząd, mogą być okazją do nieuczciwych zachowań. Jako szczególnie newralgiczne punkty wymienia się restrukturyzację armii i renegocjacje umów o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Największy niepokój budzi jednak prywatyzacja. Jeszcze w tym roku rząd wyprzeda swoje udziały w spółkach odpowiedzialnych za produkcję i przesył energii elektrycznej, a także pocztę, linie lotnicze TAP, koleje i główną spółkę paliwową Galp. Organizacja pozarządowa domaga się zwiększonego nadzoru ze strony władz i partnerów społecznych podczas procesów prywatyzacyjnych.

Raport na temat zagrożeń trafił już do Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej, które negocjowały z Lizboną warunki udzielenia pomocy finansowej. W zamian za pożyczkę w wysokości 78 miliardów euro Portugalia musi zrealizować ambitny plan oszczędnościowy. Jego elementem jest właśnie daleko posunięta prywatyzacja.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t148966.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalia;spieszy;sie;z;prywatyzacja,249,0,864505.html) Portugalia spieszy się z prywatyzacją Do końca 2011 roku rząd premiera Pedra Passosa Coelho zamierza sprywatyzować m.in. należące w 100 procentach do państwa: pocztę, linie lotnicze TAP i koleje CP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t86005.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/portugalia;dostanie;gigantyczna;pomoc,100,0,833636.html) Portugalia dostanie gigantyczną pomoc Międzynarodowy Fundusz Walutowy, zgodnie z oczekiwaniami, udzielił pożyczki pomocowej pogrążonej w kryzysie finansowym Portugalii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t82731.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pomoc;dla;portugalii;potrzebna;strefie;euro,182,0,826806.html) "Pomoc dla Portugalii potrzebna strefie euro" Rehn: Zatwierdzenie programu reform i pomocy dla Lizbony ochroni stabilność finansową Eurolandu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)