Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przez Brukselę stracimy ponad 3 mld złotych?

0
Podziel się:

Sprzeciw Polski nic nie dał, w Parlamencie Europejskim powstał plan ostrych ograniczeń w produkcji papierosów.

Przez Brukselę stracimy ponad 3 mld złotych?
(photo-service.europarl.europa.eu)
bEKyBtQR

W Parlamencie Europejskim powstały plany zaostrzenia dyrektywy tytoniowej. Tymczasem do tej pory o jej złagodzenie zabiegał polski rząd i odrzucał projekt przepisów przygotowany przez Komisję Europejską.Tymczasem z raportu przygotowanego na zlecenie firm tytoniowych, w całej Unii może po tych zmianach może stracić do 5 mld euro podatków. W Przypadku Polaki strata ta może wynieść około 780 mln euro czyli blisko 3,3 mld złotych.

Zakazuje on między innymi papierosów mentolowych, albo cienkich, czyli popularnych _ slimów _. Ponadto nakazuje umieszczenie obrazkowo-tekstowych ostrzeżeń zdrowotnych zajmujących 75 procent powierzchni.

Raport parlamentarnej komisji środowiskowej proponuje jeszcze ostrzejsze zapisy. Chodzi na przykład o wprowadzenie jednakowych opakowań na papierosy, na których producenci nie mogliby umieszczać swojego logo. W świecie, na tak daleko idące pomysły zdecydowała się na razie tylko Australia. Europosłowie rozpoczęli dopiero prace nad raportem, możliwe są jeszcze poprawki, a później kluczowe będzie stanowisko całego Parlamentu Europejskiego. Równolegle nad nowelizacją dyrektywy tytoniowej pracują też unijne rządy.

bEKyBtQT

Polska od początku była w grupie państw, które protestowały. Argumentowały, że cel dyrektywy jest słuszny, czyli zniechęcanie do palenia, bo każdego roku zabija ono 700 tysięcy osób w Europie. Jednak zaproponowane środki są nieadekwatne. Polski rząd podkreślał, że po wprowadzeniu zakazu slimów, czy aromatów, w tym mentoli, jedna trzecia polskiego rynku będzie zagrożona. Polskę miały na razie poprzeć Rumunia, Bułgaria, Czechy, Słowacja i Szwecja.

Polska straci miliardy na zmianach?Zakaz produkcji papierosów cienkich i mentolowych może doprowadzić do likwidacji 175 tysięcy miejsc pracy w Unii Europejskiej - wynika z raportu przygotowanego przez Roland Berger Strategy Consultants, na zlecenie producentów wyrobów tytoniowych, a opublikowanego dzisiaj.

Z badania wynika też, że propozycje te mogą doprowadzić do obniżenia cen na całym rynku tytoniowym i zwiększenia nielegalnego handlu wyrobami tytoniowymi, co spowoduje likwidację wielu miejsc pracy oraz redukcję wpływów z tytułu podatków.

Firma doradztwa strategicznego wylicza, że z tytułu podatków Unia może stracić do 5 mld euro. W Przypadku Polaki strata ta może wynieść około 780 mln euro czyli blisko 3,3 mld złotych.

bEKyBtQZ

Dyrektywa dotycząca wyrobów tytoniowych może mieć szczególnie poważne skutki dla niektórych krajów. Na przykład w Polsce może oznaczać likwidację nawet do 50 tysięcy miejsc pracy. Dla porównania Bułgaria może stracić do 29 tysięcy miejsc pracy, a roczne wpływy podatkowe Grecji mogą obniżyć się o kwotę do 220 milionów euro.

Ponadto w razie wprowadzenia nowej dyrektywy, w tym jednolitych opakowań, czarny rynek mógłby powiększyć się nawet o 65 proc. szacuje Roland Berger Strategy Consultants.

Czytaj więcej w Money.pl
Dyrektywa tytoniowa do kosza? Są przeciw Prace nad propozycją nowych przepisów dotyczących papierosów rozpoczęły się dzisiaj na posiedzeniu komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów PE.
Bruksela ma sposób na przekręty podatkowe Komisja Europejska tworzy platformę, która ma monitorować postępy państw między innymi w zwalczaniu rajów podatkowych.
Ministrowie kręcą bat na oszustów podatkowych Na skutek uchylania się od płacenia podatków Unia Europejska traci co roku miliard euro.
bEKyBtRu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)