Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przygotowania do prezydencji idą zgodnie z planem

0
Podziel się:

Nasi urzędnicy szkolą się z angielskiego i wiedzy o Unii.

Przygotowania do prezydencji idą zgodnie z planem
(ec.europa.eu)

Ustalony został już kalendarz prezydencji i polskie priorytety; opracowywany jest plan promocji Polski - zapewnia minister do spraw europejskich Mikołaj Dowgielewicz.

Intensywne przygotowania do organizacji prezydencjirozpoczęły na początku 2009 roku, kiedy rząd przyjął kalendarz wykonania poszczególnych zadań.

Dowgielewicz powiedział, że szkolenia z języków obcych oraz z wiedzy o Unii Europejskiej, czy mechanizmów funkcjonowania różnych instytucji są jedną z ważniejszych części przygotowań do polskiej prezydencji. Zajęcia dla ponad tysiąca urzędników korpusu prezydencji z całej administracji państwowej udało się uruchomić już kilka miesięcy temu.

Polska przewodnictwo w UE przejmie w lipcu 2011 r.
Na jesień zaplanowane są szkolenia z tzw. miękkich kompetencji, czyli umiejętności prowadzenia spotkań, zarządzania negocjacjami oraz czasem. Przewidziany jest także blok szkoleń dotyczących prezydencji - dla ambasadorów. Będzie on połączony z coroczną naradą ambasadorów, która odbędzie się pod koniec sierpnia w Warszawie.Za kilka dni rozpocznie się nabór na oficerów łącznikowych, których rolą będzie m.in. opieka nad poszczególnymi delegacjami narodowymi w trakcie posiedzeń rad sektorowych.

Dowgielewicz zwrócił uwagę, że najbliższe trzy miesiące będą wymagały szczególnej mobilizacji, ponieważ finalizowane będą niektóre przygotowania związane z logistyką. Chodzi m.in. o zawarcie umów w sprawie konkretnych miejsc, gdzie będą odbywały się m.in. nieformalne spotkania ministerialne podczas polskiego przewodnictwa. Rekomendacje rządu uzyskały: Gdańsk, Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Rzeszów, Sopot, Toruń, Bydgoszcz, Warszawa oraz Wrocław.

Jak poinformował minister zrealizowanym zadaniem jest przekazanie przez Polskę do Sekretariatu Generalnego Rady UE kalendarza prezydencji, który zawiera m.in. daty szczytów Rady Europejskiej, daty posiedzeń rad sektorowych (ministerialnych), konferencji ministerialnych, spotkań na szczeblu wiceministrów.

Jednym z zadań - przewidzianych w kalendarzu przygotowań - jest wybór koncepcji i realizacja wystroju niektórych pomieszczeń w budynkach Rady UE w Brukseli.

Według Dowgielewicza Polska będzie chciała umieścić _ polskie akcenty _ w niektórych z nich. Minister nie chciał jednak zdradzać szczegółów. Powiedział tylko, że projekt graficzny wystroju jest przygotowywany.

W ramach przygotowań do objęcia półrocznej prezydencji Polska chce być widoczna także w krajach, które nie są członkami Wspólnoty. Dowgielewicz powiedział, że Polska będzie chciała postawić przede wszystkich na organizację konferencji, seminariów. Wykluczył promowanie polskiej prezydencji przez wykorzystanie bilbordów, czy reklam telewizyjnych, bo - jak podkreślił - Polski na to nie stać. _ - Musimy być kreatywni, bo pieniędzy nie mamy zbyt wiele _ - dodał.

Minister podkreślił, że w ministerstwie spraw zagranicznych na bieżąco analizowane są różne sytuacje kryzysowe, które mogą się pojawić w trakcie polskiego przewodnictwa. Chodzi np. o klęski humanitarne, klęski żywiołowe, wydarzenie polityczne w którymś z krajów członkowskich, możliwość zaostrzenia sytuacji w punktach zapalnym świata.

Czytaj w Money.pl

unia
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)