Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Przywódcy eurolandu uratują Grecję przed upadkiem

0
Podziel się:

Ateny dostaną w ciągu trzech lat 110 mld euro.

Przywódcy eurolandu uratują Grecję przed upadkiem
(PAP/EPA)

Przywódcy państw eurolandu ostatecznie zatwierdzili uruchomienie pakietu pomocy dla Grecji w wysokości 110 mld euro, którego realizacja będzie rozłożona na 3 lata. Wcześniej podobną decyzję podjęli ministrowie finansów.

Według źródeł dyplomatycznych w Brukseli, 16 przywódców państw strefy euro podkreśliło też konieczność podjęcia _ dodatkowych wysiłków na rzecz konsolidacji budżetu _ i wzmocnienia dyscypliny budżetowej w państwach tej strefy.

Pakiet przewiduje pomoc w wysokości 80 mld euro, z których 30 mld ma być udzielonych Grecji jeszcze w tym roku. Pozostałe 30 mld ma udzielonych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

19 maja przypada termin spłaty przez Grecję kolejnej raty wcześniej zaciągniętych kredytów.

_ - Jesteśmy świadomi, że mamy do czynienia z bardzo poważną sytuacją w Europie. Chodzi o naszą solidarność. Razem stawimy temu czoła - _ powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

_ - Biorąc pod uwagę nadzwyczajne okoliczności, Komisja Europejska natychmiast zaproponuje Europejski Mechanizm Stabilizacyjny, by chronić stabilność w Europie. Będzie on przedłożony do decyzji nadzwyczajnego posiedzenia ministrów finansów, które hiszpańska prezydencja zwoła na niedzielę 9 maja _ - głosi przyjęta przez przywódców deklaracja.

Mechanizm ratunkowy w ramach budżetu

Barroso nie zdradził szczegółów mechanizmu stabilizacyjnego, który ma służyć ratowaniu krajów w potrzebie w celu zapewnienia stabilności finansowej w UE. Pytany o fundusze, odparł, że mechanizm będzie się mieścił _ w obecnych możliwościach wspólnotowego budżetu _. Jeden z pomysłów - ujawnił unijny dyplomata - polega na tym by KE udzielała krajowi w potrzebie pożyczek gwarantowanych przez kraje członkowskie.

Do ustalenia pozostaje, jaka część pieniędzy pochodziłaby od krajów członkowskich a jaka z Europejskiego Banku Centralnego. Do niedzieli KE przedstawi formalną propozycję.

Mechanizm ma być formalnie zaaprobowany przez wszystkie 27 krajów UE dlatego na niedzielę, na godz. 15, zwołano w Brukseli posiedzenie ministrów finansów państw UE, tzw. Ekofin.

Grecy muszą dalej zaciskać pasa

Ceną za wsparcie z udziałem MFW są drastyczne reformy budżetowe, do których zobowiązała się Grecja pod naciskiem MFW, Komisji Europejskiej (KE) i Europejskiego Banku Centralnego (EBC). Plan zakłada zredukowanie deficytu budżetowego z 13,6 proc. PKB w ub.r. do 2,6 proc. w roku 2014. Bieżący rok ma się zakończyć deficytem w wys. 8 proc. PKB.

Taki kalendarz formalnie wyznaczy Grecji unijna rada ministrów finansów Ecofin - wynika z projektu decyzji, która ma być przyjęta na najbliższym posiedzeniu 18 maja, określa szczegółowo termin kolejnych reform i cięć budżetowych Grecji.Grecja topi rynki w Europie

Co kwartał KE koordynująca bilateralne pożyczki będzie sprawdzać realizację programu, uzależniając od tego wypłatę kolejnych transz. Pierwsze pieniądze mają popłynąć do Aten szybko - przed 19 maja, gdy staną się wymagalne obligacje, których wykup będzie kosztował rząd w Atenach ok. 9 mld euro. W budżecie brak tych pieniędzy, a na skutek utraty wiarygodności Grecja nie ma już możliwości finansowania swojego zadłużenia na rynkach finansowych - dlatego zwróciła się o pomoc do eurostrefy i MFW.

Nie ma zgody co do karania niesubordynowanych

Przywódcy strefy euro, według źródeł dyplomatycznych, zgodzili się już co do zasady na wzmocnienie dyscypliny budżetowej w unijnym Pakcie Stabilności i Wzrostu, ale wciąż nie ma między krajami zgody co do konkretnych środków, w tym na proponowane przez Niemcy zawieszenie prawa głosu w unijnej Radzie Ministrów dla niesubordynowanych członków.

Przywódcy kontynuują dyskusje, które dotyczą tego, jak zapobiec rozlaniu się greckiego kryzysu na kolejne kraje, takie jak Hiszpania, Portugalia, czy Włochy i Irlandia. Szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet przyznał, że chodzi o _ kryzys systemowy _, czyli zagrażający całej strefie euro. Wśród rozważanych propozycji jest powołanie funduszu, który w razie konieczności miałby wspierać kraje pogrążone w tarapatach, zasilany np. przez EBC.

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)