Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Przywódcy państw UE o konieczności walki z bezrobociem młodzieży

0
Podziel się

Zdaniem przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya konieczne są zamiany w państwach Unii.

Przywódcy państw UE o konieczności walki z bezrobociem młodzieży
(Polaris/East News)
bEqitIJh

Zdaniem przewodniczącego Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya konieczne są dalsze reformy rynku pracy w państwach Unii.

II Konferencja nt. Zatrudnienia Młodzieży w Europie odbyła się we wtorek w Paryżu. Polskę reprezentował premier Donald Tusk. Podkreślano konieczność walki z bezrobociem wśród młodych ludzi, wskazując na ryzyko _ straconego pokolenia _.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zaakcentowała po zakończeniu konferencji, że w walce z bezrobociem wśród młodzieży w Europie w znacznej mierze chodzi o odpowiedzialność poszczególnych krajów. Wezwała państwa do szybkiego przedłożenia planów w tej dziedzinie, aby możliwe było zapewnienie niezbędnego finansowania na szczeblu europejskim. Jednocześnie wskazywała na potrzebę tworzenia w poszczególnych państwach warunków sprzyjających wzrostowi gospodarczemu. _ Bez wzrostu nie stworzymy żadnych miejsc pracy _ - mówiła.

bEqitIJj

Prezydent Francji Francois Hollande podkreślił, że chodzi o przyszłość pokolenia, _ które od lat jest dotknięte bezrobociem _, i że młodym ludziom trzeba szybko dać perspektywę zatrudnienia. Sześć milionów młodych ludzi bez pracy _ to o wiele za dużo _ - mówił. Wskazywał, że potrzebne jest zarówno kształcenie młodych ludzi i wprowadzanie ich w życie zawodowe, jak i uproszczenie procedur zakładania firm.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zapowiedział, że UE wykorzysta wszelkie możliwości, aby nie dopuścić do powstania _ straconego pokolenia _.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz podkreślił m.in., że _ jest nie do przyjęcia, że dzisiejsze pokolenie młodych ludzi jest pierwszym w Europie, które ma gorsze perspektywy niż rodzice _.

We wrześniu br. w Unii Europejskiej bez pracy było ok. 5,6 mln młodych ludzi w wieku do 25. roku życia. 3,5 mln z nich to obywatele krajów strefy euro - wynika z danych biura statystycznego UE, Eurostatu.

bEqitIJp

W UE bez pracy jest co czwarty młody człowiek. Najgorsza sytuacja panuje w Grecji, gdzie według danych z lipca 2013 roku stopa bezrobocia wśród młodych ludzi wyniosła 57,3 proc; w Hiszpanii - 56,5 proc. we wrześniu 2013 roku, a w Chorwacji - 52,8 proc. w trzecim kwartale 2013 roku. Nie najlepiej jest też w innych krajach południa Europy. Na Cyprze stopa bezrobocia wśród młodych w trzecim kwartale 2013 roku wyniosła 43,9 proc., we Włoszech we wrześniu 2013 r. było to 40,4 proc., a w Portugalii - 36,9 proc.

W Polsce we wrześniu br. bez pracy pozostawało 26,3 proc. młodych ludzi, czyli podobnie jak we Francji, gdzie młodych bezrobotnych było 26,1 proc.

Najniższe bezrobocie wśród młodych zanotowano w Niemczech - 7,7 proc. - oraz w Austrii - 8,7 proc.

Francja opowiada się za przeznaczeniem do 2015 roku 45 miliardów euro z kasy unijnej na walkę z bezrobociem wśród młodzieży.

bEqitIJq

Na czerwcowym szczycie UE przywódcy uzgodnili, że kraje, które chcą korzystać ze środków na walkę z bezrobociem, powinny do końca roku wdrożyć program _ Gwarancji dla młodych _. Dzięki niemu osoby poniżej 25. roku życia mają otrzymywać ofertę pracy, możliwości dalszej edukacji albo szkolenia zawodowego w ciągu czterech miesięcy od chwili utraty pracy albo ukończenia szkoły.

Czytaj więcej w Money.pl

bEqitIJK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)