Notowania

kryzys w hiszpanii
19.05.2012 18:41

Publikacja "Timesa" ws. napięcia wokół Gibraltaru. Hiszpania zdumiona

Hiszpańskie ministerstwo obrony wyraziło zdumienie z powodu publikacji brytyjskiego "Timesa".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Moody75/CC/Flickr)

Hiszpańskie ministerstwo obrony wyraziło zdumienie z powodu publikacji brytyjskiego _ Timesa _, który nie wykluczył, że spór dyplomatyczny Wielkiej Brytanii z Hiszpanią o Gibraltar _ mógłby wywołać konfrontację militarną _ na wodach wokół enklawy.

Według źródeł rządowych w Madrycie _ nie do pomyślenia jest konflikt zbrojny między krajami sojusznikami NATO i partnerami w Unii Europejskiej _ - informują hiszpańskie media.

_ The Times _ wskazał na _ rosnące napięcie _ między Hiszpanią i Wielką Brytanią o status wód terytorialnych wokół Gibraltaru, brytyjskiej enklawy na południu Hiszpanii, do której Madryt rości sobie pretensje. Spór ten bardzo zaostrzył się w ciągu ostatnich kilku tygodni, od kiedy władze Gibraltaru zabroniły hiszpańskim rybakom połowów na wodach terytorialnych wokół enklawy. Strona brytyjska uważa wody te za swoje, a Hiszpania tego nie uznaje.

_ Royal Navy jest przygotowana do podjęcia działań, jeżeli okaże się to potrzebne _ - twierdzi brytyjski dziennik. Mogłoby to nastąpić, gdyby w obronie rybaków interweniowała hiszpańska Gwardia Cywilna.

Brytyjska marynarka wojenna ma stałą bazę logistyczną w Gibraltarze, wykorzystywaną dla potrzeb eskortowania przepływających tamtędy okrętów wojennych.

_ The Times _ podkreślił, że rybacy pływają w pobliżu enklawy w eskorcie hiszpańskiej Gwardii Cywilnej. _ Jeżeli dojdzie do poważnego incydentu między rybakami i policją gibraltarską (RGP), Royal Navy będzie interweniowała _ - ostrzegł dziennik.

Według hiszpańskich mediów brytyjska marynarka wojenna już kilka razy interweniowała w maju, ale nie doszło do poważnych incydentów. W czwartek Royal Navy wspomogła gibraltarską policję w przechwyceniu sześciu hiszpańskich statków rybackich w pobliżu Algeciras (koło Kadyksu). Wobec groźby zatrzymania rybacy skontaktowali się z hiszpańską Gwardią Cywilną, która przybyła na miejsce zdarzenia. Rybacy opuścili wody terytorialne.

Wcześniej, ze względu na nasilający się spór, hiszpańska królowa Zofia odwołała wyjazd do Londynu, gdzie miała uczestniczyć w obchodach 60-lecia panowania królowej Elżbiety II.

Brytyjsko-hiszpański spór o Gibraltar trwa już ponad trzy stulecia. Hiszpania zgłasza pretensje do terytorium od 1704 roku, kiedy Wielka Brytania opanowała skalisty półwysep podczas hiszpańskiej wojny o sukcesję. Zawarty w 1713 roku traktat z Utrechtu oddał wprawdzie Gibraltar we władanie Brytyjczykom, nie określił jednak kwestii wód terytorialnych. Według Hiszpanii to do niej należy zwierzchnictwo nad 3-milową strefą wód wokół Gibraltaru. Londyn twierdzi natomiast, że Madryt nie ma takich praw, a _ wtargnięcia _ na wody terytorialne uznaje za _ pogwałcenie brytyjskiej suwerenności _.

Czytaj więcej o sytuacji w Hiszpanii w Money.pl
Zdecydowana akcja policji. Oczyścili plac Hiszpańska policja wyrzuciła rano oburzonych, demonstrujących od wczoraj na głównym placu Madrytu.
Fala manifestacji w 80 miastach kraju Unii Protestujący nieśli transparenty: _ Bankier uratowany, złodziej opłacony _.
100 tysięcy "oburzonych" znów wyszło na ulice Demonstrowali przeciw oszczędnościom w pierwszą rocznicę rozpoczęcia takich protestów.
Tagi: kryzys w hiszpanii, hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz