Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Raczej fiasko. Oto przewidywania dotyczace szczytu budzetowego

0
Podziel się:

Spotkanie europejskich przywódców rozpoczyna się dziś wieczorem (20.00) w Brukseli.

Raczej fiasko. Oto przewidywania dotyczace szczytu budzetowego
(Eric Herchaft /Reporters)

Duże różnice zdań - więc raczej będzie fiasko. Takie są przewidywania dotyczące unijnego szczytu budżetowego.

Spotkanie europejskich przywódców rozpoczyna się dziś wieczorem (20.00) w Brukseli. Właśnie na nim unijni liderzy spróbują się porozumieć w sprawie wydatków w budżecie Wspólnoty na lata 2014-2020. Fredrik Erixon, dyrektor Europejskiego Centrum Międzynarodowej Ekonomii Politycznej w Brukseli uważa, że niemożliwe wydaje się pogodzenie wszystkich racji.

_ - Zakładam się, że będzie fiasko. Wydaje mi się, że jest za wcześnie na porozumienie między walczącymi obozami w Unii Europejskiej, bo stanowiska krajów są tak różne i są one za bardzo oddalone od siebie. Myślę jednak, że jest czas na kompromis w późniejszym terminie - _ powiedział Fredrik Erixon.

Mówi się, że kolejny szczyt mógłby być zorganizowany na początku przyszłego roku, choć szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy wyklucza na razie taką możliwość. Obecnie największych cięć wydatków w unijnym budżecie domaga się Wielka Brytania, która zagroziła wetem, jeśli postulat nie zostanie spełniony.

Popierają ją Dania, Szwecja i Holandia. Podobne groźby popłynęły z Francji i Włoch, które z kolei nie chcą się zgodzić na ograniczenie wydatków w rolnictwie, oraz z Węgier, które chcą zwiększenia funduszy na rozwój regionów.

Czytaj więcej o szczycie unijnym w Money.pl
Polska nie ma szans. Zobacz, kto ucierpi Londyn żąda znacznych cięć. Według ekspertów, szanse na pozytywne wyniki negocjacji w sprawie budżetu UE są...
Dramatyczny apel do Anglików. Opuszczą UE? Europa jest zakładnikiem Brytyjczyków - twierdzi Le Monde, odnosząc się do groźby zawetowania budżetu przez rząd w Londynie.
Polska wywalczy więcej funduszy unijnych? Budżet Wspólnoty tematem narady unijnych ministrów do spraw europejskich w Brukseli.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)