Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Radosław Sikorski chce przechytrzyć Brytyjczyków

0
Podziel się:

Jego zdaniem istnieje możliwość obejścia ewentualnego weta Londynu na budżetowym szczycie UE w listopadzie.

Radosław Sikorski chce przechytrzyć Brytyjczyków
(kprm.gov.pl)

Szef MSZ uważa, że istnieje możliwość obejścia ewentualnego weta Londynu na budżetowym szczycie UE w listopadzie. Jak podkreślił, Polska będzie broniła propozycji budżetu unijnego na lata 2014-2020 przygotowanej przez Komisję Europejską.

Piątkowa _ Gazeta Wyborcza _ napisała, że Niemcy i Polska są wśród krajów szykujących się do obejścia weta Londynu na budżetowym szczycie UE, który zacznie się 22 listopada w Brukseli. Współpracownicy szefa Rady Europejskiej Hermana van Rompuya już zaczęli poufne dwustronne spotkania z przedstawicielami 27 krajów UE, by poznać ich granice kompromisu.

_ - Rzeczywiście Traktat z Lizbony umożliwia przegłosowywania prowizoriów budżetowych większością kwalifikowaną, czyli można obejść weto i te prowizoria byłyby mechanicznym powieleniem ostatniego budżetu plus inflacja, czyli paradoksalnie dla nas więcej _ - powiedział Sikorski w radiu Tok Fm.

Według szefa polskiej dyplomacji takie rozwiązanie oznaczałoby, że _ bardzo trudno byłoby nam planować wielkie inwestycje infrastrukturalne _, bowiem - jak zaznaczył - perspektywa siedmioletniego planowania budżetu UE została po to wymyślona, aby można było z wyprzedzeniem planować kolejne inwestycje, a prowizorium budżetowe w każdej chwili można zmienić.

W ocenie Sikorskiego, najlepszym projektem budżetu UE na lata 2014-2020 jest propozycja przygotowana przez Komisję Europejską.

Komisja Europejska zaproponowała budżet, który zakłada wydatki UE na lata 2014-20 w wysokości 988 mld euro. Za redukcją tej propozycji o 100-150 mld euro wciąż opowiadają się jednak płatnicy netto do unijnej kasy - z Niemcami, Wielką Brytanią, Francją i Holandią na czele. Państwa te argumentują, że w czasach kryzysu także budżet unijny musi być bardziej oszczędny. Cypryjska prezydencja zaproponowała niedawno minimum 50 mld euro cięć w nowym unijnym budżecie.

_ - Mamy w tej chwili na stole kilka propozycji. Polska broni propozycji Komisji, bo komisarz Janusz Lewandowski skonstruował dobry budżet _ - powiedział Sikorski.

Szef MSZ oświadczył ponadto, że propozycja prezydencji cypryjskiej dotycząca budżetu jest przez Polskę _ nie do zaakceptowania _. Podkreślił jednocześnie, że propozycje prawicowe, aby wetować budżet unijny, jeśli nie będzie ujednolicenia płatności bezpośrednich jest najgorszą z tych propozycji.

_ - Gdy Brytyjczycy mówią o ujednoliceniu, mają na myśli ujednolicenie w całej Europie na niższym poziomie, a nie na wyższym. Upierając się przy ujednoliceniu dopłat, możemy na tym wyjść 'jak Zabłocki na mydle', a wetowanie w tej sprawie budżetu byłoby szaleństwem _ - powiedział Sikorski.

W negocjacjach w sprawie budżetu UE Polska konsekwentnie występuje przeciwko cięciom w polityce spójności, której jest największym beneficjentem. Zabiega, by zachować jak najwięcej z propozycji KE z czerwca ub. roku, z której wynikało, że Polska mogłaby zyskać dostęp nawet do ok. 80 mld euro.

Jak mówił w ubiegłym tygodniu premier, Polska ma wsparcie 17 lub 18 państw UE na rzecz budżetu bez wyraźnych cięć.

_ - Będziemy szukali mądrego kompromisu, co oznacza dobre rozpoznanie, co dla Polski jest najbardziej opłacalne i co jest do zaakceptowania dla Europy. Trzeba szukać wspólnego interesu własnego kraju i Unii Europejskiej. To oznacza, że ten temat będzie wiodący w czasie konsultacji polsko-niemieckich w Berlinie 14 listopada _ - podkreślał Tusk. 13 listopada ma dojść do spotkania _ przyjaciół spójności _ - z udziałem być może nawet 15 państw, a gospodarzami będą Polska i Portugalia.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia Europejska długo nie przetrwa, jeśli... Nadszedł czas na odnowę UE - ocenił szef MSZ Hiszpanii Jose Manuel Garcia Margallo na spotkaniu grupy refleksyjnej ds. przyszłości UE.
"Budżet Unii niedorzeczny". Cameron nie ustępuje Premier Wielkiej Brytanii zapowiedział, że negocjacje z kanclerz Niemiec będą _ twarde _.
Tylko w tym opozycja zgadza się z rządem Muszą opiniować każdy projekt, który przechodzi przez Sejm pod kątem jego zgodności z prawem Unii Europejskiej i nie mają możliwości przykładać się do analiz.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)