Notowania

radosław sikorski
09.05.2012 13:55

Radosław Sikorski w Birmie uczy jak zmieniać kraj

Szef polskiego MSZ wskazał birmańskiemu prezydentowi ścieżki, jakimi powinien się kierować.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Supernak)

_ - Polski proces transformacji ustrojowej jest śledzony w Birmie. Jesteśmy dla niej przykładem _ - uważa szef MSZ Radosław Sikorski. Sikorski dziś spotkał się z prezydentem tego kraju Theinem Seinem._ _

_ - Polska poprzez proces łagodzenia, zawieszania, a w efekcie, być może, znoszenia sankcji, pod warunkiem, że proces zwalniania więźniów i demokratyzacja będą kontynuowane _ - powiedział Sikorski polskim dziennikarzom po spotkaniu w stolicy Birmy (Mjanmy) Naypyidaw.

Unia Europejska zawiesiła w kwietniu na rok sankcje wobec Birmy, z wyjątkiem embarga na broń. Gest ma świadczyć o uznaniu Unii dla reform demokratycznych wprowadzanych przez Birmę po trwających pół wieku rządach wojskowych.

Sikorski zaznaczył, że prezydent Thein Sein zadeklarował w rozmowie z nim kontynuację planu przejścia do demokracji oraz że możliwe jest zwolnienie również więźniów politycznych, którzy zostali pozbawieni wolności na podstawie kryminalnych zarzutów.

Szef MSZ mówił o zmianach, jakie zaszły w ostatnim czasie w Birmie. _ - Mjanma właśnie przeprowadziła kontraktowe wybory parlamentarne. Po raz pierwszy opozycja zasiadła w ławach parlamentarnych, jednocześnie władze zwolniły więźniów politycznych i uwolniły gospodarkę. Dla nas Polaków to brzmi znajomo. Cieszymy się, że władze birmańskie śledzą nasz proces transformacji _ - powiedział.

Sikorski zaznaczył, że w Birmie uważa się polski proces transformacji za wzór do naśladowania. _ - W rozmowach z prezydentem Mjanmy i ministrem handlu podkreślałem poparcie Polski, ale i całej Unii Europejskiej dla procesu transformacji _ - powiedział. _ - To, co my możemy zaoferować, to dobry przykład _ - dodał.

Sikorskiemu towarzyszy grupa przedstawicieli biznesu. Sikorski podkreślił, że Birma jest bardzo obiecującym rynkiem, dlatego część polskich firm zamierza tu inwestować. W środę spotkał się również z birmańskim ministrem handlu. Zniesienie sankcji pozwoli m.in. na inwestowanie w Birmie firmom unijnym, także polskim.

W zeszłym roku władzę w Birmie przejął nominalnie cywilny rząd. Prezydent i szef rządu Thein Sein rozpoczął dialog z demokratyczną opozycją i zapowiedział dalsze reformy. Osiągnięto pojednanie z mniejszościami etnicznymi, zwolniono setki - choć wciąż nie wszystkich - więźniów politycznych i przywrócono legalność opozycyjnej Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD), którą kieruje znana birmańska dysydentka i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Aung San Suu Kyi.

W kwietniowych wyborach uzupełniających partia Suu Kyi zdobyła 43 z 45 mandatów będących do obsadzenia - 37 w izbie niższej, cztery w izbie wyższej i dwa w zgromadzeniach regionalnych.

Czytaj więcej w Money.pl
Zostajemy w Afganistanie. MSZ to obiecał _ Polska będzie pomagać Afganistanowi po zakończeniu misji NATO _ - zadeklarował minister spraw zagranicznych. Chcą od nas pieniędzy.
Sikorski żąda cofnięcia sankcji. Dla przykładu Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski uważa, że Unia Europejska powinna zawiesić sankcje wobec Birmy.
Oni są zachwyceni słowami Sikorskiego To wielkie europejskie przemówienie - tak niemiecka prasa komentuje wystąpienie szefa polskiego MSZ.
Tagi: radosław sikorski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz