Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
francja
15.10.2010 10:46

Rafineria na południu Francji odblokowana

Instalacje w Fos-sur-Mer były blokowane przez związkowców od wczoraj.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Instalacje w Fos-sur-Mer były blokowane przez związkowców od wczoraj. Policja została na miejscu, żeby pilnować porządku.*

Wczoraj rano pracownicy rafinerii i terminalu paliwowego podjęli blokadę wywozu produktów naftowych z magazynów w Fos-sur-Mer. Dziś około 30 cystern mogło wjechać na teren rafinerii w celu załadunku.

Według związku CGT, interwencja sił porządkowych była masowa; przyjechano około 50 ciężarówkami. - _ Poradzono nam, abyśmy nie stawiali oporu. Potwierdzamy, że państwo jest bardziej skore do represji niż negocjacji _ - powiedziało w rozmowie z agencją AFP źródło w związkach.

Rafineria w Fos-sur-Mer jest najważniejszym tego rodzaju obiektem przemysłowym na południowym wschodzie Francji.
Z kolei blokada terminalu paliwowego Ambes w Bassens na południowym zachodzie kraju, rozpoczęta wczoraj rano, została zniesiona nazajutrz przez samych związkowców. Siły porządkowe zgromadzone przed obiektem nie interweniowały.

Wczoraj produkcja na normalnym poziomie utrzymywała się tylko w dwóch spośród łącznie 12 francuskich rafinerii. Obawa przez zmniejszeniem dostaw paliwa skłoniła wielu kierowców do zakupów na zapas. Rząd, zaniepokojony przedłużającymi się strajkami w rafineriach, zdecydował się tego dnia odblokować dodatkowe rezerwy paliw, co powinno zaspokoić potrzeby kierowców na 11 dni.

Trwające od początku tygodnia we Francji strajki przeciw rządowym planom reformy systemu emerytalnego dezorganizowały komunikację kolejową. Protesty objęły też ponad 340 szkół.

Do protestu w sprawie emerytur dołączyli francuscy studenci:

W najbliższą sobotę mają się odbyć w całym kraju kolejne manifestacje przeciwników reformy emerytalnej. Związkowcy ogłosili, że do następnych strajków i pochodów w obronie dotychczasowych emerytur dojdzie we wtorek. Data nie została wybrana przypadkowo, gdyż dzień później Senat ma głosować nad przyjęciem tej reformy, którą wcześniej zaaprobowało już Zgromadzenie Narodowe.

W środę prezydent Nicolas Sarkozy powtórzył raz jeszcze, że nie ugnie się pod wpływem protestów i przeprowadzi podniesienie wieku emerytalnego z 60 do 62 lat.

Tagi: francja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz