Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
reforma emerytalna
08.05.2012 10:54

Reforma emerytalna. Tusk będzie rozmawiał z Solidarnością

Bezrobotni okopią się przed Sejmem. Takiej akcji Warszawa jeszcze nie widziała - mówi przewodniczący Solidarności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter Poland)

*Dziś o 14.00 premier Donald Tusk spotka się z szefem _ Solidarności _ Piotrem Dudą, by porozmawiać o reformie emerytur. W trakcie spotkania Duda ma przekazać szefowi rządu związkowe projekty ustaw dotyczące pracy tymczasowej oraz funduszu ubezpieczeń społecznych. *

Na ten tydzień _ S _ zapowiada m.in. powstanie miasteczka emerytalnego pod Sejmem. Związkowcy będą oczekiwać przed gmachem parlamentu na wyniki głosowania w Sejmie rządowych propozycji emerytalnych.

_ - Dzisiaj jest Rada Ministrów, ale mamy nadzieję, że do godz. 14 uda się ją zakończyć. Premier chętnie - czy w czasie Komisji Trójstronnej, czy dziesiątek innych spotkań, przedstawiał stanowisko swoje i rządu w sprawie reformy emerytalnej. Myślę, że ta rozmowa ( z Dudą - red .) zostanie do tego wykorzystana _ - powiedział Graś w TVP Info.

Jak dodał, _ według strony związkowej, reforma idzie zdecydowanie za daleko, a według strony pracodawców, ta reforma jest za mała i idzie zdecydowanie za blisko _. Graś wyraził też nadzieję, że prace w Sejmie nad reformą emerytalną skończą się szybko.

Duda poinformował wczoraj, że 10 maja przed Sejmem odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ _ Solidarność _, na które zaproszono prezydium NSZZ Rolników Indywidualnych _ S _. Tego dnia ma się przed Sejmem odbyć organizowana przez Solidarność publiczna debata na temat rządowych planów emerytalnych.

W miniony piątek sejmowa komisja nadzwyczajna ds. reformy emerytalnej zakończyła pierwsze merytoryczne posiedzenie. Rządowy projekt podnoszący wiek emerytalny do 67 lat dla kobiet i mężczyzn przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Ponadto zakłada też m.in. możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę.

Prawo do takiego świadczenia miałyby kobiety w wieku 62 lat, które mają co najmniej 35 lat stażu ubezpieczeniowego (okresy składkowe i nieskładkowe) oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i posiadają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Częściowa emerytura stanowiłaby 50 proc. pełnej kwoty emerytury z FUS.

Podczas Euro 2012 czekają nas strajki

Graś był też pytany o zapowiadane protesty celników. _ - Celnicy nigdy nie byli w systemie emerytur mundurowych, nie ma mowy o tym, że celnikom pogarszają się jakieś warunki _ - ocenił. Jak dodał, nie przypomina sobie twardych, jednoznacznych deklaracji premiera o tym, że celnicy mają być w systemie służb mundurowych.

Związki zawodowe Służby Celnej, w liście jaki wystosowały do Donalda Tuska poinformowały w minioną środę, że decyzję o protestach podjęto w związku z brakiem reakcji ze strony rządu na pisma i wnioski kierowane do premiera w roku 2011 i 2012 w sprawie objęcia funkcjonariuszy celnych zaopatrzeniowym systemem emerytalnym służb mundurowych.

Ogólnokrajowy Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny poinformował też o wysłaniu listu otwartego do prezydenta UEFA Michela Platiniego, w którym podkreślił, że kulminacja protestu celników może przypaść na Euro 2012.

_ - Nie znałem tego faktu, ale jeśli jest to prawda, to uważam to za kompletny absurd. Jak można na własne państwo i własne instytucje donosić i to jeszcze do Michela Platiniego, który naprawdę z sytuacją na polskich granicach i z sytuacją polskiego systemu emerytalnego ma niewiele wspólnego _ - powiedział Graś.

Paweł Graś przypomniał, że odbyły się już konsultacje społeczne, w tym ze związkami zawodowymi. _ - Mamy nadzieję, że prace nad tą reformą emerytalną skończą się szybko i ta reforma zostanie przegłosowana w parlamencie i mamy nadzieję podpisana przez pana prezydenta _- mówił rzecznik rządu.

Jutro przed Sejmem ma się odbyć nadzwyczajne posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ _ Solidarność _. Na ten sam dzień zapowiedziano publiczną debatę przed Sejmem dotyczącą reformy emerytalnej autorstwa rządu.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk zabiera nawet pięć lat twojego zdrowia Już chyba lepiej pracować niż odpoczywać - pisze Maciej Czujko.
Tego nie chcą Polacy. Zobacz sondaż 79 proc. dorosłych Polaków jest przeciwnych podniesieniu wieku emerytalnego mężczyzn do 67 lat.
Wiek emerytalny podniesiemy do 80 lat. I nie będzie protestów Współtwórca reformy emerytalnej o tym, co trzeba zmienić w systemie.
Tagi: reforma emerytalna, emerytury, kraj, unia, prawo, wiadmości, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz