Notowania

kryzys w portugalii
16.11.2011 20:12

Reformy w Portugalii. UE i MFW zadowolone

Portugalia otrzyma pozytywną ocenę na zakończenie kontroli audytowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(freddie boy/CC/Flickr)

Portugalski minister finansów Vitor Gaspar poinformował, że przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej _ dobrze ocenili realizowane przez Portugalię warunki umowy o pomocy zewnętrznej _.

Jak ujawnił na konferencji prasowej w Lizbonie szef resortu finansów, Portugalia otrzyma _ pozytywną ocenę _ na zakończenie kontroli audytowej badającej stan realizacji warunków umowy o pomocy zewnętrznej.

_ - Sprawdzanie wdrażania naszych reform przez przedstawicieli MFW i UE dobiega końca. Ostateczne oceny pracy rządu zostaną wydane jeszcze dziś. Będą one dla nas korzystne, co umożliwi odbiór dodatkowych 8 mld euro pomocy kredytowej _ - mówił Gaspar.

Według ministra finansów, audytorzy z MFW i UE wykazali podczas trwającej od 7 listopada w Lizbonie kontroli, że _ Portugalia wdrożyła na czas wszystkie zaplanowane na wrzesień reformy, zarówno w kwestii deficytu, długu publicznego, jak i zaległych płatności _. Portugalski resort finansów przewiduje, że kolejna transza pożyczki, z łącznej kwoty 78 mld euro, będzie mogła trafić do Portugalii na przełomie grudnia i stycznia.

Wieczorem spodziewana jest w Lizbonie konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli MFW i UE, którzy przedstawią szczegółowy raport z prac audytowych nad stanem wdrażania przez Portugalię warunków umowy kredytowej.

W sierpniu tego roku, podczas pierwszej kontroli MFW i UE, obie instytucje pozytywnie oceniły _ wysiłki portugalskiego rządu w działaniach naprawczych w dziedzinie finansów publicznych _. Na podstawie korzystnej noty wydanej wówczas przez audytorów Portugalia otrzymała we wrześniu 11,5 mld euro z pierwszej transzy kredytowej.

W porozumieniu zawartym w maju tego roku z UE i MFW Portugalia zobowiązała się do obniżenia do końca tego roku swojego deficytu budżetowego z 8,9 proc. do 5,9 proc. W 2012 roku ma on wynieść 4,5 proc, a rok później 3 proc.

Czytaj więcej na temat Portugalii w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t95577.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kryzys;w;portugalii;sa;juz;efekty;ostrych;ciec,75,0,895563.html) W kryzysie zwiększyli pomoc o 1750 proc. Do końca lipca deficyt budżetowy w Portugalii zmniejszył się o 25 procent w porównaniu do pierwszego półrocza 2010 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t153572.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;portugalii;zaostrza;rezim;budzetowy;na;2012;r;,141,0,883085.html) Zetną 4 mld euro w kryzysowym budżecie Nowy gabinet zamierza uzyskać 4 mld euro poprzez likwidację niektórych instytutów i agend rządowych oraz zwolnienia w ministerstwach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/53/t122933.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/portugalia;bedzie;ciac;socjal;i;podnosic;podatki,55,0,723511.html) Portugalia będzie ciąć socjal i podnosić podatki _ - Ten budżet chroni nasz kraj, jego finanse i gospodarkę - mówi premier Socrates _.
Tagi: kryzys w portugalii, portugalia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz