Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rekompensaty dla powodzian zatwierdzone

0
Podziel się

Przyznał je Parlament Europejski. Znaczną część 182 mln euro popłynie do Polski.

Rekompensaty dla powodzian zatwierdzone
(photo-service.europarl.europa.eu)
bDYAQcut

Parlament Europejski zatwierdził ponad 182 mln euro na rekompensatę skutków powodzi w państwach Europy Środkowowschodniej. Znaczną część tej kwoty otrzyma Polska.

Z uruchomionych przez Parlament ponad 182 mln euro na rekompensatę skutków zeszłorocznej powodzi Polska otrzyma ponad 105 milionów euro. Nasz kraj po raz pierwszy skorzysta z takiej pomocy. Jak potwierdziła eurodeputowana Sidonia Jędrzejewska, decyzja Parlamentu jest ostateczna i otwiera procedurę przekazania pieniędzy.

Fundusz Solidarności Unii Europejskiej został utworzony, aby umożliwić niesienie pomocy i reagowanie w przypadkach klęsk żywiołowych. Wykorzystanie funduszu ogranicza się do szkód nie podlegających ubezpieczeniu, nie może on też rekompensować strat prywatnych. Państwa samodzielnie decydują, jak pieniądze są rozdysponowane.

bDYAQcuv

Z funduszu skorzystać mogą nie tylko państwa członkowskie, ale również kandydujące do Unii, które dotknęła podobna klęska. Obecnie przyznana pomoc dotyczy Polski, Czech, Rumunii, Chorwacji, Słowacji oraz Węgier. Roczna wypłata z funduszu solidarności nie może przekroczyć miliarda euro.

Czytaj w Money.pl

bDYAQcuW
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)