Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rolnictwo w Polsce. Będzie mniej kukurydzy

0
Podziel się:

W ubiegłym roku zbiory kukurydzy w Polsce wyniosły 4,5 mln ton, w tym roku mogą być one o ok. 1 mln ton niższe.

Rolnictwo w Polsce. Będzie mniej kukurydzy
(MarilynJane/CC/Flickr)
bFenhRmd

W tym roku zbiory kukurydzy w Polsce z powodu niekorzystnej pogody będą niższe, niż w ubiegłym roku i wyniosą 3-3,5 mln ton - szacuje Tadeusz Szymańczak z Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Dobre zbiory kukurydzy zapowiadają się natomiast w Unii Europejskiej.

Według oceny Związku, w ubiegłym roku zbiory kukurydzy wyniosły 4,5 mln ton, w tym roku mogą być one o ok. 1 mln ton niższe. GUS zaś ocenił, że w 2012 r. zebrano 4 mln ton. Jednak mimo rozbieżnych szacunków, zbiory kukurydzy były znacząco wyższe, niż w 2011 r.

Jak podał GUS, w 2012 r. powierzchnia uprawy kukurydzy wyniosła ok. 550 tys. hektarów, czyli była o 63 proc. większa, niż rok wcześniej. Średni plon został oszacowany na 7,3 tony z hektara. Według Szymańczaka, w tym roku kukurydzę uprawia się na zbliżonej powierzchni jak w 2012 r.

bFenhRmf

Ekspert podkreślił, że plony będą bardzo zróżnicowane w zależności od regionów. Gorsze w pasie środkowym m.in. w woj. mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim, lubelskim. Lepszych zbiorów można spodziewać się na południu kraju.

Jak informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa, bardzo dobre zbiory zapowiadają się w UE. W ocenie analityków z niemieckiej firmy analitycznej F.O. Licht, oznacza to znacznie mniejsze zapotrzebowanie na importowane zboża paszowe. Według tamtejszych ekspertów, Unia będzie mogła ograniczyć import kukurydzy do 6 mln ton wobec 9,5 mln ton sprowadzonych w poprzednim sezonie.

Firma F.O. Licht prognozuje tegoroczne zbiory kukurydzy w UE na 67 mln ton wobec 59 mln ton rok wcześniej. Szacunki te uwzględniają Chorwację, która dołączyła do struktur Unii z początkiem lipca br.

W ocenie analityków, niektóre kraje zachodniej Europy odnotują nieco gorsze zbiory kukurydzy, zostanie to jednak z nadwyżką zrekompensowane przez urodzaj w krajach środkowej i wschodniej UE.

bFenhRml

Ze względu na chłodną i wilgotną wiosnę, we Francji można się spodziewać nieco niższych zbiorów kukurydzy, niż rok temu. Według AGHM - francuskiej organizacji zrzeszającej rolników, tegoroczne zbiory wyniosą 14,8 mln ton wobec 15,6 mln ton rok wcześniej.

Także Włochy zbiorą nieco mniej kukurydzy, niż sezon wcześniej - 8,2 mln ton, wobec 8 mln ton rok temu. W Niemczech szacuje się, że uzyska się 4,8 mln ton wobec 5,4 mln ton w poprzednim sezonie.

Natomiast oczekuje się bardzo dobrych zbiorów we wschodnich krajach UE. Rekordowe będą w Rumunii - 10,5 mln ton (5,9 mln ton rok temu). Więcej kukurydzy zbiorą też Węgry - 8,3 mln ton (4,7 mln ton rok wcześniej), a także Chorwacja, 2 mln ton wobec 1,3 mln ton w 2012 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Rolnicy w tym roku mają powody do radości Rekordowe zbiory w Polsce odnotowano w 2009 r., gdy uzyskano ok. 2,5 mln ton.
Pyłki kukurydzy GMO bezpieczne dla zdrowia? Według ekspertów EFSA użyta w żywności modyfikacja genetyczna kukurydzy MON 810 nie stwarza dodatkowego zagrożenia dla zdrowia.
GMO groźne dla zdrowia? "Nie ma dowodów" _ W Polsce bezpośrednia produkcja żywności z roślin GMO, głównie kukurydzy, odbywa się na bardzo małą skalę _.
bFenhRmG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)