Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rolnicy dotknięci przez powódź dostaną pomoc z Brukseli

0
Podziel się

Sawicki: Wnioski zaczniemy przyjmować już w przyszły tygodniu.

Rolnicy dotknięci przez powódź dostaną pomoc z Brukseli
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEghLquZ

W przyszłym tygodniu ruszy nabór wniosków o pomoc unijną na wznowienie produkcji przez rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe - poinformował podczas targów Polagra w Poznaniu minister rolnictwa Marek Sawicki.

Minister rolnictwa podpisał rozporządzenie o uruchomieniu środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013. Chodzi o pomoc dla gospodarstw, które w wyniku powodzi i innych klęsk żywiołowych straciły swoje plony.

Zgodę na uruchomienie tego programu udzieliła w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska.

bEghLqvb

Pomoc będzie przysługiwała rolnikowi, którego straty w gospodarstwie - oszacowane przez specjalne komisje - wyniosą co najmniej 30 proc. Będzie się można starać maksymalnie o 300 tys. zł dofinansowania; 10 proc. mają stanowić środki własne, a 90 proc. ma pochodzić z ARiMR.

Według Sawickiego, rozporządzenie zostanie opublikowane w ciągu 24 godzin. Później prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosi konkretny termin rozpoczęcia naboru wniosków. _ Chcemy dać rolnikom tydzień na ich przygotowanie, tak, by pierwsze nabory ruszyły w przyszłym tygodniu _ - powiedział minister Sawicki.

Na złożenie wniosku w ARiMR rolnicy będą mieli 30 dni.

Według danych ministerstwa, na skutek powodzi, nawałnic, osunięć ziemi w 2010 roku poszkodowanych zostało 150 tys. gospodarstw rolnych; zniszczeniu uległy plony na powierzchni 750 tys. ha. Straty rolnictwa wstępnie oszacowano na nieco ponad 3 miliardy złotych.

bEghLqvh

Łączna pomoc z PROW i pomocy socjalnej dla poszkodowanych rolników przekroczy miliard złotych. Ministerstwo nie wyklucza, że zostaną uruchomione kolejne środki finansowe na pomoc rolnikom. _ Musimy zobaczyć, jakim zainteresowaniem będzie cieszyła się ta nasza propozycja i później zobaczymy, czy będzie potrzeba dodatkowych środków _ - dodał Sawicki.

Minister uczestniczył w Poznaniu w otwarciu czterech imprez związanych z rolnictwem: Polagra-food, Polagra-tech, Gastro-trendy i Smaki Regionów na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Czytaj w Money.pl

bEghLqvC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)