Notowania

rolnik
13-07-2009 (14:12)

Rolnicy protestują. Bo mleko jest za tanie

Belgijscy rolnicy blokują ruch na dwóch autostradach prowadzących do Francji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(_Skender_/CC/FLickr)

Belgijscy rolnicy blokują ruch na dwóch autostradach prowadzących do Francji, aby zaprotestować przeciwko spadkowi cen mleka. Problemem tym zajmują się w poniedziałek unijni ministrowie rolnictwa.

Na blokadach utworzonych z traktorów zatrzymywane są ciężarówki, a przepuszczane samochody osobowe.

Mimo umowy zawartej na początku lipca między belgijską federacją firm dystrybucyjnych, a producentami mleka część tych drugich postanowiła kontynuować protest.

Spadek cen mleka doprowadził do protestów rolników również w innych krajach europejskich. Aby stawić im czoło ministrowie rolnictwa UE rozważają w poniedziałek na comiesięcznym spotkaniu w Brukseli propozycję Komisji Europejskiej, aby przedłużyć okres obowiązywania pomocy.

Chodzi o interwencje na rynku masła i mleka w proszku, które pozwalają na skupowanie tych produktów, jeśli ich ceny spadną zbyt nisko. Produkty te są następnie magazynowane i sprzedawane w późniejszym terminie.

Aby system ten nie stał się sam w sobie rynkiem i by nie odpuścić przed dublowania się popytu skup ten prowadzono jedynie od 1 marca do 31 sierpnia. Bruksela proponuje przedłużenie go do lutego 2010, aby _ pomóc przezwyciężyć trudności na rynku mleka _.

* [ Rolnicy inwestują na potęgę. Boom w ciągnikach ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rolnicy;inwestuja;na;potege;boom;w;ciagnikach,135,0,484487.html )
* [ Rolnicy zaprotestują? Chcą od rządu konkretów ]( http://news.money.pl/artykul/rolnicy;zaprotestuja;chca;od;rzadu;konkretow,253,0,431613.html )
* [ Nasi rolnicy w Brukseli. Protest przed KE ]( http://news.money.pl/artykul/nasi;rolnicy;w;brukseli;protest;przed;ke,55,0,386103.html )
Tagi: rolnik, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie