Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: Minister finansów Cypru zabiega w Moskwie o pomoc finansową

0
Podziel się:

Minister finansów Cypru Michalis Sarris rozmawia w Moskwie z przedstawicielami rządu Federacji Rosyjskiej o przełożeniu spłaty kredytu przyznanego przez Rosję w 2011 roku i udzieleniu przez nią nowej pożyczki.

Rosja: Minister finansów Cypru zabiega w Moskwie o pomoc finansową
(Leonid Mamchenkov/CC BY 2.0/Flickr)

Minister finansów Cypru Michalis Sarris rozmawia w Moskwie z przedstawicielami rządu Federacji Rosyjskiej o przełożeniu spłaty kredytu przyznanego przez Rosję w 2011 roku i udzieleniu przez nią nowej pożyczki.

Stara się też zainteresować inwestorów rosyjskich różnymi aktywami na Cyprze. Sarris konferował już z ministrem finansów Antonem Siłuanowem i pierwszym wicepremierem Igorem Szuwałowem. Wyniki ich rozmów nie są na razie znane.

Po spotkaniu z Siłuanowem szef cypryjskiego resortu finansów oznajmił, że było one _ bardzo dobre i konstruktywne _. _ Rozumiemy, jak trudna jest sytuacja. - Będziemy kontynuować rozmowy, aby znaleźć rozwiązanie, które pozwoli nam otrzymać poparcie Rosji _ - oświadczył. Sarris zapowiedział, że pozostanie w Moskwie do czasu aż osiągnięte zostanie jakieś porozumienie.

Cypr prosi o odroczenie o pięć lat spłaty kredytu na sumę 2,5 mld euro przyznanego mu przez Rosję w 2011 roku na 4,5 roku i obniżenie oprocentowania. Strona cypryjska zabiega też o nową pożyczkę w wysokości kilku miliardów dolarów. W zamian oferuje udziały w swoich bankach i projektach energetycznych.

Cypryjski parlament odrzucił we wtorek wieczorem projekt ustawy o wprowadzeniu jednorazowego podatku od wkładów bankowych, który był jednym z warunków otrzymania przez Cypr międzynarodowej pomocy finansowej w kwocie 10 mld euro dla uratowania kraju przed niewypłacalnością. Założeniem było uzyskanie z tego podatku 5,8 mld euro przez cypryjskiego fiskusa na dokapitalizowanie banków.

Koncepcję tę ostro skrytykowała Moskwa, gdyż lwia część wszystkich pieniędzy zdeponowanych w bankach na Cyprze - 27 mld z 68,4 mld euro - należy do Rosjan (banków, firm i osób prywatnych). Szacuje się, że w razie uchwalenia podatek od wkładów może kosztować Rosjan około 2-3,5 mld euro.

Strona rosyjska daje do zrozumienia, że sprawa restrukturyzacji cypryjskiego długu może być rozwiązana pozytywnie tylko wtedy, jeśli kraje UE będą koordynować z Moskwą swoje kroki zmierzające do uratowania Cypru przed bankructwem.

Czytaj więcej w Money.pl
Poprosili o 5 mld euro. Co dadzą w zamian? Prezydent Cypru uważa Rosję za dobrego partnera. Zobacz, na co jest się w stanie zgodzić w zamian za pożyczkę.
Dramatyczne skutki. Zobacz, co grozi Cyprowi Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" ostrzega przed dramatycznymi skutkami politycznymi ewentualnej zgody UE na to, by Rosja uratowała Cypr przed bankructwem.
Kościół pomoże Cyprowi wyjść z kryzysu? Zwierzchnik wpływowego na Cyprze Kościoła prawosławnego, arcybiskup Chryzostom II, oświadczył, że jest gotowy udostępnić państwu majątek należący do Cerkwi, jeśli pomoże to rozwiązać kryzys finansowy w kraju.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)