Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sankcje dla rosji
16.04.2014 18:40

Rosja powinna być parterem, nie przeciwnikiem

Szefowie dyplomacji siedmiu krajów śródziemnomorskich UE, którzy zebrali się w Alicante w Hiszpanii, wezwali w środę Rosję do przestrzegania porządku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marie-Lan Nguyen/CC/wikipedia)

Szefowie dyplomacji siedmiu krajów śródziemnomorskich UE, którzy zebrali się w Alicante w Hiszpanii, wezwali Rosję do _ przestrzegania porządku międzynarodowego _ na Ukrainie, podkreślając, że Moskwa musi być strategicznym partnerem UE.

Ministrowie Francji, Cypru, Grecji, Włoch, Malty, Portugalii i Hiszpanii, zebrali się na nieformalnym spotkaniu w Alicante poświęconym unijnej polityce wobec nielegalnej imigracji, lecz zajęli się również kwestią kryzysu ukraińskiego.

W wystąpieniu dla prasy hiszpański minister Jose Manuel Garcia-Margallo wyraził ogólne przekonanie, że niezbędne jest utrzymanie dialogu z Rosją, ponieważ musi ona _ być partnerem, a nie strategicznym przeciwnikiem Unii Europejskiej _, z którym należy _ budować mosty _.

Szefowie dyplomacji wezwali Moskwę do _ powrotu do przestrzegania porządku międzynarodowego _ i tym samym potwierdzili konieczność nieuznania referendum w sprawie secesji Krymu z 16 marca, którego wyniki akceptuje tylko Rosja. Garcia-Margallo powiedział też, że wszyscy ministrowie w Alicante wskazywali na konieczność wsparcia procesu wyborczego na Ukrainie, by powstał tam demokratycznie wybrany rząd.

Z kolei francuski minister Laurent Fabius wyraził przekonanie, że czwartkowe spotkanie w Genewie szefów dyplomacji USA, Unii Europejskiej, Rosji i Ukrainy - Johna Kerry'ego, Catherine Ashton, Siergieja Ławrowa i Andrija Deszczycy - przyczyni się do rozwiązania _ bardzo poważnej _ sytuacji kryzysowej.

Ministrowie zabrani w Alicante po dyskusjach o unijnej polityce imigracyjnej uznali, że ze strony partnerów unijnych potrzebne jest _ dostateczne i skuteczne wsparcie finansowe _, by śródziemnomorscy członkowie Unii mogli sprostać naporowi imigrantów na ich granice.

Podkreślili, że konieczne jest przyspieszenie przez Unię _ konkretnych środków _ po _ tragicznych wydarzeniach _ z ostatnich miesięcy, związanych z nielegalną imigracją w rejonie Morza Śródziemnego. We wspólnym oświadczeniu kraje śródziemnomorskie UE wyraziły też potrzebę zacieśnienia współpracy z krajami tranzytu i pochodzenia imigrantów.

Dokument stwierdza, że działania przeciwko presji migracyjnej muszą obejmować _ instrumenty finansowe do promowania rozwoju gospodarczego i społecznego _ w krajach pochodzenia imigrantów, jak i solidarność gospodarczą ze strony członków UE, aby unijne kraje śródziemnomorskie mogły poradzić sobie z kontrolami granicznymi i operacjami ratunkowymi związanymi z nielegalną imigracją.

W celu stworzenia _ skutecznej prewencji _ kraje, z których pochodzą imigranci, muszą wzmocnić kontrole swoich granic i rozszerzyć możliwość korzystania z istniejących dróg imigracji legalnej.

Do tego celu potrzebne będą dotacje z UE. W dokumencie ministrowie zaznaczyli, że oczekują na dialog z sąsiednimi krajami. Szefowie dyplomacji uznali, że presja migracyjna w południowej Europie rośnie. We wspólnym oświadczeniu zwrócili uwagę na to, że wielu imigrantów, którzy przybywają do ich krajów, stara się kontynuować podróż do dalszych państw unijnych.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: sankcje dla rosji, sankcje UE, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz