Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosjanie muszą akceptować prawo unijne

0
Podziel się:

Tym samym komisarz Guenther Oettinger odniósł się do wszczętego 4 września postępowania antymonopolowego wobec Gazpromu.

Rosjanie muszą akceptować prawo unijne
(Mitya Aleshkovsky/cc/flickr)

Rosyjscy partnerzy muszą zaakceptować prawo unijne w handlu gazem - oświadczył komisarz Unii Europejskiej ds. energii Guenther Oettinger dziś podczas spotkania w Wilnie.

Podczas konferencji zorganizowanej przez ministra energetyki Litwy Oettinger stwierdził, że _ wszyscy eksporterzy gazu z Rosji lub Norwegii, Algierii lub Kataru muszą zaakceptować zasady naszego rynku wewnętrznego _.

_ - Rosyjscy partnerzy rozumieją nasze przepisy, ale nie akceptują ich w całości. To jest inna kultura _ - dodał, cytowany przez Reutersa.

Tym samym komisarz Guenther Oettinger odniósł się do wszczętego 4 września postępowania antymonopolowego wobec Gazpromu. Komisja Europejska sprawdza, czy rosyjski koncern nie nadużywa dominującej pozycji jako jeden z głównych dostawców gazu do Europy Środkowej i Wschodniej, a przez to negatywnie wpływa na bezpieczeństwo energetyczne odbiorców z krajów unijnych.

Zdaniem Oettingera prezydent Rosji Władimir Putin _ wie doskonale, że Rosja musi akceptować zasady naszego rynku wewnętrznego z 500 mln odbiorców _.

_ - To najważniejsza sprawa biznesowa dla Gazpromu. Nie może być tak, że rosyjski gaz w jednych krajach członkowskich jest nawet o 30 proc. tańszy niż w innych _ - powiedział.

Jak podała AFP, komisarz podkreślił, że _ cena gazu w Berlinie czy Paryżu jest znacznie niższa niż w Wilnie . - W długim terminie powinniśmy uniknąć zróżnicowania cen, gaz to gaz _ - dodał.

Gazprom kalkuluje cenę gazu w kontraktach długoterminowych z odbiorcami unijnymi w odniesieniu do notowań ropy naftowej i produktów ropopochodnych. Ale różnica cen jest znacząca w różnych krajach. Tam, gdzie Gazprom dominuje jako eksporter, pokrywając 70-100 proc. zapotrzebowania na gaz, stosuje ceny wyższe. Tak jest na przykład na Litwie czy w Polsce. Poza tym, rosyjski koncern w sposób uznaniowy przyznaje obniżki ceny. Na przykład największe firmy - niemiecki E.ON, włoski ENI otrzymały je.

Komisarz zapewnił jednocześnie, że w działaniu Komisji nie chodzi o ukaranie Gazpromu.

_ - To nie jest instrument przeciwko Gazpromowi. Chcemy kontynuować naszą współpracę na bazie rynkowej i jednakowych warunkach dla wszystkich krajów członkowskich _ - dodał, cytowany przez AFP.

Rosyjski koncern jest jednym z kluczowych dostawców gazu do państw Unii Europejskiej, mając 27 proc. udziału w eksporcie.

Polska spółka PGNiG, na początku listopada 2011 roku rozpoczęła procedurę arbitrażu w sporze z Gazpromem o ceny gazu. Postępowanie jest poufne; jawne jest orzeczenie i np. procedura sądowa o uznanie wyroku w Polsce.

Umowę na dostawy gazu do naszego kraju Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło z Gazpromem w 1996 roku. Zmianę ceny gazu w kontrakcie PGNiG formalnie negocjowało od kwietnia 2011 r. Zdaniem PGNiG, na europejskim rynku gazu zaszły _ istotne zmiany _, ponadto polski kontrakt powinien odzwierciedlać _ poziom ceny rynkowej w Unii Europejskiej w kontraktach z Gazpromem _.

Czytaj więcej w Money.pl
Ich problemy pomogą gazowi łupkowemu - _ Wiele czynników przemawia na rzecz większej samowystarczalności krajów, które są postawione wobec takiej potęgi jak Gazprom _- mówi Janusz Lewandowski.
MSP: Ceny od Gazpromu są nieakceptowalne Nie należy się spodziewać rozstrzygnięcia arbitrażu z Gazpromem o cenę gazu przed końcem pierwszego kwartału 2013 r. - powiedział w Sejmie minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Dodał, że ceny, po których Polska kupuje gaz od Gazpromu są nie do zaakceptowania.
Urzędy chcą się dobrać do Gazpromu Postępowanie antymonopolistyczne wobec Gazpromu poprowadzi Komisja Europejska. Bruksela zarzuciła koncernowi wykorzystywanie pozycji rynkowej do zawyżania cen surowca.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)