Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosyjski gaz dla Ukrainy. Powrócą do rozmów w połowie lipca?

0
Podziel się

- Jest czerwiec, więc sprawa nie jest dziś rzeczywiście pilna, ale jest moją ambicją wykorzystanie tego letniego czasu do rozwiązania kryzysu - mówi unijny komisarz do spraw energii.

Guenther Oettinger
Guenther Oettinger (Parlament Europejski)
bCYKQIqd

Unijny komisarz do spraw energii Guenther Oettinger zabiega o wznowienie przed połową lipca rozmów UE, Rosji i Ukrainy w sprawie gazu, ale - jak powiedział w wywiadzie dla Reutersa - rozlew krwi na Ukrainie w czasie weekendu utrudnił mu to zadanie.

Rosyjski Gazprom przerwał wczoraj dostawy gazu na Ukrainę; nad ranem tego dnia załamały się rozmowy między Komisją Europejską, Kijowem i Moskwą.

_ - Nie ma wątpliwości, że jesteśmy w delikatnej sytuacji. Jest czerwiec, więc sprawa nie jest dziś rzeczywiście pilna, ale jest moją ambicją wykorzystanie tego letniego czasu do rozwiązania kryzysu _- powiedział Oettinger, główny unijny negocjator w sporze o cenę gazu między Rosją a Ukrainą.

bCYKQIqf

Komisarz wskazał, że nikt nie może sobie pozwolić na czekanie latami na międzynarodowy arbitraż w Sztokholmie, gdzie Rosja i Ukraina domagają się od siebie nawzajem miliardów dolarów. Zapowiedział, że w najbliższych dniach zwróci się do Ukrainy o podjęcie próby zaaranżowania rozmów dwustronnych w przyszłym tygodniu. Następnie zamierza rozmawiać z Rosją, chcąc zaaranżować kolejną rundę rozmów trójstronnych przed połową lipca.

Reuters odnotowuje, że Kijów i Moskwa obwiniają się nawzajem o fiasko prób uzgodnienia ceny przyszłych dostaw gazu i każda ze stron odmawia zrezygnowania ze swego stanowiska.

Według Gazpromu zadłużenie Ukrainy za dostarczony gaz wynosi 4,458 mld dolarów: 1,451 USD za listopad-grudzień 2013 roku i 3,007 mld USD za kwiecień-maj 2014 roku. W poniedziałek Gazprom poinformował o przejściu na system przedpłat w dostawach gazu na Ukrainę z powodu nieuregulowania w terminie przez stronę ukraińską długów za odebrany surowiec.

Nawiązując do rozmów, które załamały się w poniedziałek nad ranem, Oettinger powiedział, że pod koniec uznał, iż Rosja _ nie myślała o tym, żeby okazać trochę więcej elastyczności _.

bCYKQIql

Zaproponowane przez niego rozwiązanie kompromisowe przewidywało wprowadzenie _ widełek cenowych _ dla Ukrainy. W sezonie letnim kraj ten płaciłby 300 USD lub kilka dolarów więcej za 1000 metrów sześciennych gazu, a w okresie zimowym - 385 USD. Oettinger zaproponował również, by Kijów w poniedziałek uregulował połowę blisko 2-miliardowego długu za 2013 rok, a drugą połowę spłaciłby do końca 2014 roku w sześciu ratach. Rosja odrzuciła jednak tę propozycję.

W sobotę w Ługańsku na wschodzie Ukrainy 49 osób zginęło w zestrzelonym przez prorosyjskich separatystów samolocie transportowym. Niedziela była na Ukrainie dniem żałoby narodowej. Tego dnia ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że 50 prorosyjskich bojowników zginęło, a 150 zostało rannych w wyniku uderzenia lotnictwa na pozycje separatystów w Kramatorsku i Drużkiwce w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl

bCYKQIqG
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)