Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ue
27.05.2010 17:11

Rotfeld kandydatem do unijnej dyplomacji

Huebner: jego największym atutem jest znajomość spraw Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(msz.gov.pl)

*Adam Rotfeld, były minister spraw zagranicznych w Rosji, to zdaniem Danuty Huebner, najlepszy polski kandydat na stanowisko współpracownika szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton. *

Zdaniem byłej komisarz, Rotfeld to polityk _ dużego kalibru _. Zna się na dyplomacji, a jego największym atutem w ubieganiu się o stanowisko członka unijnego korpusu dyplomatycznego, jest znajomość spraw Rosji. Zdaniem Huebner, w unijnej dyplomacji nie może zabraknąć Polaków.

- _ Polska może bardzo dużo wnieść do europejskiej polityki zagranicznej _ - mówi była komisarz Danuta Huebner, obecnie eurodeputowana i szefowa komisji ds. rozwoju regionalnego w Parlamencie Europejskim. -_ Mamy lepsze rozumienie naszych wschodnich partnerów. Jeśli chcemy mieć wpływ na meritum polityki Unii wobec Rosji, to powinniśmy postawić na osobę dużego kalibru _- powiedziała była komisarz.

Adam Rotfeld, poza tym, że był ministrem spraw zagranicznych w Rosji, był także członkiem 12-osobowej grupy przygotowującej na zamówienie sekretarza generalnego NATO Andersa Fogha Rasmussena raport na temat nowej koncepcji strategicznej Sojuszu.

To jednak nie jedyna osoba, którą Huebner widziałaby na stanowisku sekretarza generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, lub jego zastępcy. Obok Rotfelda, Huebner wskazała kandydaturęWłodzimierza Cimoszewicza. - _ To musi być ktoś znający Europę i świat, z zaangażowaniem i doświadczeniem _ - powiedziała.

Kandydatem popieranym przez rząd jest jednak minister ds. europejskich, były szef UKiE, Mikołaj Dowgielewicz. PremierDonald Tuskjuż w marcu po szczycie UE potwierdził, że Dowgielewicz to osoba, którą jest gotów wysłać do Brukseli.

Danuta Huebner nie popiera tej kandydatury. Jak przypomniał w rozmowie z PAP pragnący zachować anonimowość polski dyplomata, Huebner nie miała poparcia Dowgielewicza na drugą kadencję jako komisarz w Komisji Europejskiej. Dowgielewicz poparł wtedy Janusza Lewandowskiego.

W poniedziałek szefowa unijnej dyplomacji przyjedzie do Polski. Rozmowy z pewnością będą dotyczyć tworzonej właśnie służby dyplomatycznej. Ashton chciałaby, by rekrutacja na najwyższe stanowiska w ESDZ rozpoczęła się jeszcze przed wakacjami.

Jak zapowiedziała, przy rekrutacji będzie się kierować kompetencjami kandydatów, mając jednocześnie na uwadze zapewnienie równowagi geograficznej i równowagi płci. Co roku Ashton ma przedstawiać raport z funkcjonowania ESDZ, w tym właśnie z realizacji równowagi geograficznej.

Tagi: ue, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz