Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rozszerzenie Unii Europejskiej. Barroso krytykuje naciski

0
Podziel się:

UE nie może akceptować prób ograniczania prawa jej wschodnich sąsiadów do suwerennego wyboru - powiedział dzisiaj szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Rozszerzenie Unii Europejskiej. Barroso krytykuje naciski
(ec.europa.eu)

UE nie może akceptować prób ograniczania prawa jej wschodnich sąsiadów do suwerennego wyboru - powiedział dzisiaj szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, nawiązując do rosyjskich prób zniechęcenia krajów Partnerstwa Wschodniego do zbliżenia z Unią.

_ - Dziś kraje takie jak Ukraina dążą do bliższych więzi z UE, zachęcane przez jej model gospodarczy i społeczny. Nie możemy odwrócić się do nich plecami. Nie możemy zaakceptować jakichkolwiek prób ograniczenia prawa tych krajów do dokonania suwerennego wyboru _ - powiedział Barroso, wygłaszając w Parlamencie Europejskim w Strasburgu doroczne przemówienie o stanie Unii.

_ - To jedna z zasad, na których opiera się program Partnerstwa Wschodniego UE, który chcemy posunąć naprzód na szczycie w Wilnie (w listopadzie) _ - dodał. Barroso nie wymienił z nazwy Rosji, ale ten fragment jego wystąpienia odczytano jako krytykę podejmowanych przez Moskwę prób zniechęcenia krajów Partnerstwa Wschodniego do zawarcia z UE umów o stowarzyszeniu i wolnym handlu oraz nakłonienia ich do przystąpienia do tworzonej przez Rosję, Białoruś i Kazachstan Unii Celnej.

Rosja zagroziła Ukrainie podjęciem _ protekcjonistycznych kroków _ w handlu. We wtorek Rosja ogłosiła też embargo na import mołdawskich win. Z kolei Armenia ogłosiła w zeszłym tygodniu, że zamierza przystąpić do Unii Celnej, zamiast do porozumienia o wolnym handlu z UE.

W swoim przemówieniu w PE Barroso odniósł się również do aktualnego konfliktu w Syrii. Jak powiedział, sytuacja w tym kraju jest od wielu miesięcy _ trudną próbą dla sumienia świata _. Podkreślił, że użycie broni chemicznej w tym kraju to _ przerażający akt, który zasługuje na wyraźne potępienie i mocną odpowiedź _.

_ - Wspólnota międzynarodowa, skupiona wokół ONZ, jest wspólnie odpowiedzialna za ukaranie winnych i zakończenie konfliktu _ - dodał. Zdaniem Barroso rosyjska propozycja, aby objąć syryjski arsenał broni chemicznej międzynarodową kontrolą oraz uniemożliwić jej użycie, _ jest potencjalnie czymś pozytywnym _. _ Syryjski reżim musi udowodnić, że jest gotów zrealizować tę propozycję bez zbędnej zwłoki _ - powiedział Barroso. _ W UE wierzymy, że ostatecznie tylko polityczne rozwiązanie da szansę na pokój, na który zasługuje syryjski naród _ - dodał szef KE.

Czytaj więcej w Money.pl
"Wypełnimy zobowiązania wobec Unii" Ukraiński parlament już w najbliższy wtorek przystąpi do głosowania nad ustawami koniecznymi do podpisania w listopadzie umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską - zapowiedział w czwartek przewodniczący Rady Najwyższej w Kijowie, Wołodymyr Rybak.
Ukraina w UE to "silny cios dla Rosji" Doradca rosyjskiego prezydenta do spraw gospodarczych oświadczył, że Ukraina po podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską przestanie być dla Rosji partnerem strategicznym.
Rosja "testuje nerwy Unii". To mobilizuje Rosyjskie próby zniechęcenia Ukrainy do stowarzyszenia z UE mogą paradoksalnie zmobilizować Unię do większego zaangażowania w relacje z Kijowem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)