Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rumunia pod nadzorem Brukseli

0
Podziel się:

- Rumunia cofnęła się znad przepaści, ale nie możemy teraz powiedzieć, że sprawa jest zakończona - powiedział szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Rumunia pod nadzorem Brukseli
(ec.europa.eu)

Rumunia, skrytykowana przez Brukselę, pozostanie na razie pod jej nadzorem, choć jeszcze kilka miesięcy temu liczyła na jego zniesienie. To konsekwencja działań rządu w Bukareszcie kierowanego przez premiera Victora Pontę, które wywołały kontrowersje.

Chodzi o ograniczenie kompetencji Trybunału Konstytucyjnego, zmianę rzecznika praw obywatelskich, próbę odsunięcia prezydenta od władzy i zniesienie wymogu 50-procentowej frekwencji w referendum w sprawie przyszłości prezydenta.

Bruksela opublikowała raport na temat sytuacji w Rumunii. Wprawdzie szef rumuńskiego rządu Victor Ponta zaczął wycofywać się z niektórych decyzji i Komisja Europejska odnotowała postępy, ale to nie wystarczy. Szef Komisji Jose Barroso czeka na rezultaty i poprawę sytuacji.

- _ Rumunia cofnęła się znad przepaści, ale nie możemy teraz powiedzieć, że sprawa jest zakończona. Zobowiązania muszą być teraz skutecznie wdrożone. To leży w interesie Rumunii i jej obywateli. Będziemy kontynuować nadzór nad sytuacją w kraju. Poprosiłem o kolejny raport na temat Rumunii przed końcem roku. Sprawdzimy wtedy, czy nasze wątpliwości dotyczące rządów prawa i niezawisłości wymiaru sprawiedliwości zostały rozwiane _ - powiedział Barroso.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/15/m220431.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szczyt;ue;i;z;premierem;i;z;prezydentem;rumunii,8,0,1114120.html) *Spór jak kiedyś w Polsce. Na szczyt pojadą... * Rumuński Trybunał Konstytucyjny zakończył spór między prezydentem Traianem Basescu i premierem Victorem Pontą, orzekając, że Basescu również ma prawo reprezentować kraj na najbliższym szczycie unijnym w Brukseli. Ostatnie wydarzenia, kontrowersyjne decyzje rządu, krytyka Brukseli i wreszcie negatywny raport - to wszystko sprawia, że Rumunia może zapomnieć, przynajmniej na razie, o ewentualnym wejściu do strefy Schengen, o co zabiega ona od dawna. I choć kwestie polityczne, teoretycznie związku z tym nie mają, to wątpliwości co do niezawisłości sądów dają argumenty przeciwnikom jej wejścia do strefy Schengen.

Sytuacja w Rumunii jest monitorowana przez Brukselę od 2007 roku, czyli od czasu integracji z Unią. Rumunia, podobnie jak Bułgaria, nie była przygotowana wtedy do członkostwa we Wspólnocie - Komisja wytykała między innymi korupcję na szczytach władzy, złe działanie wymiaru sprawiedliwości, oszustwa i brak skutecznej walki z przestępczością zorganizowaną. Wymusiła reformy i zapowiedziała, że dwa razy w roku będzie nadzorować ich wdrażanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd tnie wydatki o jedną trzecią. Oszczędzi na... Rząd nakazał administracji państwowej ograniczenie o prawie jedną trzecią wydatków na cele reprezentacyjne i wyjazdy zagraniczne.
Unia będzie kontrolować swoje państwo Raport o postępach Rumunii w obszarze sprawiedliwości, który KE przyjmie pojutrze, rozpocznie dalszą kontrolę kraju.
Prezydent mówi wprost: To zamach stanu Kampanię, mającą na celu obalenie Basescu, prowadzi lewicowy premier Victor Ponta.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)