Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rumunia: Premier za budową reaktorów atomowych

0
Podziel się:

Projekt został jednak odroczony z powodu wycofania się inwestorów zagranicznych.

Rumunia: Premier za budową reaktorów atomowych
(PAP/EPA)

Nowy szef rządu w Bukareszcie Victor Ponta (na zdj.) opowiedział się za budową kolejnych dwóch reaktorów elektrowni atomowej Cernavoda. Projekt ten został odroczony z powodu wycofania się inwestorów zagranicznych.

_ - Jeśli chodzi o reaktor nr 3 i 4, to uważam, że powinniśmy kontynuować ten projekt, uwzględniając oczywiście wszelkie normy bezpieczeństwa, zwłaszcza po katastrofie w Fukushimie _ - powiedział Ponta w wywiadzie dla telewizji prywatnej Pro TV._ - Niezależność energetyczna Rumunii jest najważniejsza _ - dodał premier.

W maju ubiegłego roku zapadła decyzja o odroczeniu rozbudowy tej jedynej w Rumunii elektrowni atomowej do 2019 roku. Miała ona w pierwotnej wersji być ukończona w 2015 roku.

W styczniu 2011 roku z udziału w budowie nowych rumuńskich reaktorów wycofały się _ ze względów strategicznych _ cztery konsorcja energetyczne: hiszpańska Iberdrola, czeski CEZ, niemiecki RWE i francusko-belgijski GDF Suez.

Dwa czynne reaktory elektrowni Cernavoda na południowym wschodzie kraju pokrywają 17-18 procent zapotrzebowania Rumunii na energię elektryczną.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister i plagiat. Premier ma problem Ministrowi edukacji w nowym rumuńskim rządzie zarzucono plagiat. Premier zarządał od Rumuńskiej Akademii Nauk dochodzenia w tej sprawie.
Rumunia ma nowego premiera. Znowu Jest nim przywódca Partii Socjaldemokratycznej (PSD) Victor Ponta.
Obalili rząd w Rumunii. Po dwóch miesiącach Prezydent Rumunii Traian Basescu, bliski sojusznik Ungureanu, desygnuje nowego premiera.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)