Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rusza wielkie centrum do walki z hakerami

0
Podziel się:

Europejskie Centrum do spraw Walki z Cyberprzestępczością ma ostrzegać kraje członkowskie, informować o słabych punktach ochrony internetowej i pomagać w śledzeniu grup przestępczych

Rusza wielkie centrum do walki z hakerami
(AP/Fotolink/East News)

Polska dobrze radzi sobie z cyberprzestępczością, ale wciąż pojawiają się nowe wyzwania - oceniają rozmówcy Informacyjnej Agencji Radiowej. Z pomocą przyjdzie Europejskie Centrum do spraw Walki z Cyberprzestępczością, które dziś zostanie otwarte w Hadze.

Minister cyfryzacji zwraca uwagę, że pojawiają się przypadki włamań na strony internetowe, czy wyłudzeń pieniędzy, ale ich skala jest zbliżona do poziomu z innych krajów europejskich. Michał Boni podkreśla, że w walkę z nieprawidłowościami angażuje się wielu użytkowników internetu._ - Przykładem może być zwalczanie pornografii dziecięcej. Wiele osób się w to angażuje - _mówi Boni.

- Przed atakami w internecie dobrze bronią się banki - mówi Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich. Dodaje jednak, że klienci instytucji finansowych czasem ułatwiają życie złodziejom. _ - Wciąż zdarzają się klienci, którzy łatwowiernie udostępniają hasła i loginy - _ mówi.

Przemysław Barbrich przypomina, że banki nigdy nie proszą o klientów o podanie hasła, loginu, czy numerów zabezpieczających. Zdarzają się też przypadki, kiedy działający w internecie przestępcy paraliżują działanie instytucji, lub całego kraju - mówił w radiowej Jedynce Piotr Ciepiela z firmy Ernst&Young. _ - W 2009 roku, Estonia była ofiarą zmasowanego ataku hakerów. Estończycy nie mogli nawet wypłacać pieniędzy z bankomatów - _opowiada Ciepiela.

W Hadze - dziś otwarcie Europejskiego Centrum do spraw Walki z Cyberprzestępczością. Eksperci i śledczy mają pomagać krajom członkowskim w dochodzeniach w sprawie oszustw internetowych, ale także ostrzegać przed zagrożeniami i służyć specjalną wiedzą.

Fałszowanie kart kredytowych i okradanie kont bankowych, kradzież tożsamości, czy seksualne wykorzystywanie dzieci - między innymi takimi przestępstwami będzie zajmować się nowe centrum. Komisja Europejska argumentuje, że jest ono niezbędne, bo policja w krajach członkowskich nie jest w stanie samodzielnie prowadzić operacji przeciwko oszustom internetowym.

_ - Cyberprzestępczość nie zna granic, dlatego konieczna jest współpraca transgraniczna w ramach Unii Europejskiej _ - mówiła przed kilkoma dniami komisarz do spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem. Codziennie ofiarą przestępstw w internecie pada około miliona osób. Straty wynikające tylko z fałszerstw kart bankowych wyniosły w ubiegłym roku miliard euro.

W Europejskim Centrum do spraw Walki z Cyberprzestępczością na początku będzie pracować 80 osób, w przyszłym roku dołączy kolejnych 40.

Czytaj więcej w Money.pl
Inwestycja za 294 mln zł. Kto do przetargu? Dwa konsorcja oraz jedna firma zgłosiły się do przetargu na zaprojektowanie i wybudowanie szerokopasmowej sieci internetowej na Podkarpaciu.
Prawie 5 mld złotych tracą Polacy w wyniku... W ciągu ostatniego roku z cyberprzestępczością zetknęło się ponad 556 mln osób, z czego ponad 7,2 mln Polaków.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)