Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd chce zaoszczędzić na polityce prorodzinnej

0
Podziel się:

Rząd poinformował, że zamierza zaoszczędzić na polityce prorodzinnej ok. 1,7 mld euro rocznie począwszy od 2016 roku.

Rząd chce zaoszczędzić na polityce prorodzinnej
(Garci80/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Francuski rząd poinformował, że zamierza zaoszczędzić na polityce prorodzinnej ok. 1,7 mld euro rocznie począwszy od 2016 r. w ramach reformowania rozbudowanego systemu świadczeń socjalnych, w tym ulg podatkowych dla rodzin z dziećmi.

_ Można w ten sposób zredukować deficyt przy zachowaniu głównych założeń naszego socjalnego modelu _ państwa - powiedział dziennikarzom premier Jean-Marc Ayrault, prezentując plan reform.

Rząd chce zaoszczędzić rocznie od 1,1 mld euro od 2014 r. i 1,7 mld euro od 2016 r. na swej - jak zauważa AFP - _ świętej polityce rodzinnej _; nakłady na nią powiększyły w 2012 r. deficyt budżetowy o 2,5 mld euro.

Rząd zamierza częściowo zredukować ulgi podatkowe. Dotyczyć to będzie 1,3 miliona gospodarstw, czyli 12 proc. rodzin z dziećmi. Według rządowych obliczeń oznacza to, że średnio ich podatki wzrosną o 64 euro miesięcznie.

Pod koniec maja Komisja Europejska zarekomendowała, że Paryż musi przyspieszyć wdrażanie reform strukturalnych i fiskalnych, zważywszy na to, że KE już przyznała mu dwa dodatkowe lata na zrównoważenie finansów państwa i zredukowanie deficytu budżetowego do poziomu poniżej 3 proc. PKB. Bruksela zaleciła również ograniczenie kosztów pracy poprzez obniżenie składek na ubezpieczenia społeczneubezpieczenia społeczne oraz reformy rynku pracy.

Francja jest po Irlandii krajem o najwyższej dzietności w Unii Europejskiej (na przeciętną kobietę przypada ok. dwojga dzieci). Z raportu OECD wynika, że Francja wydaje obecnie ok. 4 proc. PKB na różne świadczenia prorodzinne, przy czym średnia dla krajów OECD wynosi 2,6 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Francja wyprowadzi Europę "z niemocy"? - _ Jeśli Europa nie będzie szła naprzód, upadnie lub zostanie wymazana z mapy świata _ - uważa prezydent Francji.
To sposób na gospodarcze problemy Europy? Ministrowie finansów Francji i USA, Pierre Moscovici i Jack Lew, którzy spotkali się dzisiaj po południu w Paryżu, powiedzieli, że są zgodni co do konieczności prowadzenia polityki pobudzania popytu i stymulowania wzrostu gospodarczego w Europie.
Francuzi oburzeni publikacją tygodnika W najnowszym numerze The Economist napisał, że Francja może stać się największym zagrożeniem dla europejskiej waluty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)