Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd zajmie stanowisko w sprawie paktu fiskalnego

0
Podziel się

Premier Donald Tusk zapowiedział, że Polsce trudno będzie podpisać pakt, jeśli doprowadzi on do podziału UE na dwa kluby.

Rząd zajmie stanowisko w sprawie paktu fiskalnego
(Piotr BLAWICKI/East News)
bDYcxhZx

Rada Ministrów na rozpoczętym po godzinie 15 specjalnym posiedzeniu przyjmie stanowisko na najbliższy szczyt UE w sprawie paktu fiskalnego. Premier Donald Tusk (na zdjęciu) zapowiedział, że Polsce trudno będzie podpisać pakt, jeśli doprowadzi on do podziału UE na dwa kluby.

Tusk na przedwczorajszej konferencji prasowej poinformował, że ministrowie będą rozmawiali dziś o stanowisku rządu na szczyt UE w Brukseli 30 stycznia - w sprawie przyszłości tzw. umowy fiskalnej.

Premier powiedział, że rząd _ ma przygotować jednoznaczne stanowisko Polski wobec ostatnich propozycji - które się pojawiają w sprawie umowy fiskalnej _.

bDYcxhZz

_ - Poinformowałem Hermana Van Rompuya, że jeśli Polska nie uzyska odpowiedniego statusu uczestnika spotkań strefy euro, który da poczucie, że uczestniczymy w pewnym wymiarze w procesie podejmowania decyzji, jeśli umowa fiskalna będzie złym krokiem dla całej UE - bo rozpocznie proces jej dzielenia na dwa kluby - strefę euro i kraje spoza strefy euro - to trudno nam będzie podpisać umowę fiskalną _ - podkreślił szef rządu. Dodał, że poinformował naszych partnerów, że stanowisko Polski w tej kwestii będzie _ życzliwe i proeuropejskie, ale twarde _.

Premier zaznaczył, że nasz kraj _ nie zaakceptuje modelu, który w naszej ocenie będzie łamał istotę UE, jaką jest pełna solidarność w ważnych sprawach całej 27, niedługo 28, a nie poszczególnych klubów _. Jak dodał, takie właśnie stanowisko będzie rekomendował na dzisiejszym posiedzeniu Rady Ministrów. Wyraził też przekonanie, że uzyska wsparcie w tej sprawie także polskiego parlamentu.

23 stycznia wieczorem o projekcie traktatu rozmawiali ministrowie finansów krajów UE. Dotąd nad tekstem pracowała ekspercka grupa robocza. Tekst z uwagami ministrów trafi pod obrady szczytu UE 30 stycznia.

Polska zabiega, by kraje spoza strefy euro mogły - jako obserwatorzy - uczestniczyć we wszystkich posiedzeniach szczytów euro (na poziomie przywódców) i eurogrupy (na poziomie ministrów finansów). Dopiero ostatnia wersja dokumentu otwiera możliwość uczestniczenia w szczytach euro, ale nie we wszystkich (przynajmniej raz w roku) oraz pod warunkiem wdrażania reguł paktu.

bDYcxhZF

Tusk rozmawiał w sprawie paktu fiskalnego już m.in. z premierem Włoch Mario Montim i szefem Rady Europejskiej, który odwiedził Warszawę 23 stycznia.

_ - Jeszcze przed Radą Europejską będę rozmawiał z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Już w Brukseli, przed posiedzeniem Rady Europejskiej, zaplanowaliśmy spotkania w formacie Wyszehradzkim (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) i z premierem Hiszpanii. W związku z tym będę miał pełny obraz intencji wszystkich naszych kluczowych partnerów w UE _ - zaznaczył premier.

Nowy międzynarodowy traktat o _ Stabilności, koordynacji i zarządzaniu w Unii Gospodarczej i Monetarnej _, czyli tzw. pakt fiskalny, ma być uzgodniony 30 stycznia. Ponieważ Londyn zablokował zmianę traktatu UE, nowe zasady wzmacniania dyscypliny finansowej - które mają zapobiec powtórce kryzysu zadłużenia w przyszłości, mają być wdrożone umową międzyrządową _ 17 _ oraz chętnych państw spoza strefy euro.

Główne elementy umowy, to wzmocnienie dyscypliny budżetowej oraz automatyczne sankcje za jej naruszenie dla państw strefy euro. Umowa wprowadza nową regułę wydatkową, która zakłada, że roczny deficyt strukturalny nie przekracza 0,5 proc. nominalnego PKB.

bDYcxhZG
Czytaj więcej o pakcie fiskalnym
Van Rompuy przekona Polaków do paktu? Przewodniczący Rady Europejskiej Herman van Rompuy będzie dziś przekonywał w Warszawie polskich polityków do nowej propozycji paktu fiskalnego.
"Będziemy za to płacić i będzie to opłata suta" Tak twierdzi Jarosław Kaczyński, ostro krytykując zgodę Donalda Tuska na unijny pakt.
Miller apeluje do premiera o spotkanie Wniosek w tej sprawie już wczoraj złożyło PiS i posłowie Solidarnej Polski.
bDYcxiaa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)