Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Są wstępne wyniki wyborów we Włoszech

0
Podziel się:

Wiemy już, kto odniósł sukces, a kto porażkę we Włoszech. Są duże niespodzianki.

Są wstępne wyniki wyborów we Włoszech
(PAP/EPA)

Centrolewica wygrała wybory parlamentarne do włoskiego parlamentu - wynika z pierwszych exit polls, czyli sondaży przeprowadzonych przy wyjściu z lokali wyborczych.

Na drugiej pozycji uplasowała się centroprawica pod wodzą byłego premiera Silvio Berlusconiego.

Sondaże wskazują na ponad 30-procentowe poparcie dla centrolewicy na czele z partią demokratyczną, która szła do wyborów z częścią skrajnej lewicy. Kandydatem tego bloku na premiera jest lider partii, 62-letni Pier Luigi Bersani.

Na blok centroprawicy, złożony z Ludu Wolności i separatystycznej Ligi Północnej, głosowało niespełna 30 procent. Stojący na jego czele Silvio Berlusconi nie kandydował tym razem na szefa rządu. Niespodzianką jest dobry wynik populistycznego ruchu 3 gwiazd komika Beppe Grillo, któremu przypisuje się od 19 do 21 procent głosów.

Ustępujący premier Mario Monti na czele centrowej formacji Wybór obywatelski zgromadzić miał niecałe dziewięć procent. Ostateczne wyniki znane będą dopiero we wtorek.

Nowy parlament zbierze się w połowie marca, a jednym z jego pierwszych zadań będzie wybór prezydenta republiki, którego kadencja kończy się w maju.

Czytaj więcej w Money.pl
Włosi decydują. Ostatni dzień głosowania Lokale wyborcze będą czynne do godziny 15. Wczoraj frekwencja wyniosła 55 procent.
Od tego zależeć będzie los całej strefy euro Dziś i jutro Włosi biorą udział w przedterminowych wyborach parlamentarnych.
Berlusconi atakuje. "Bunga bunga to mistyfikacja" Były premier Włoch złamał ciszę wyborczą przed rozpoczynającymi się w niedzielę wyborami parlamentarnymi.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)