Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sankcje dla Białorusi. Ucierpią litewscy przedsiębiorcy?

0
Podziel się:

Litwa może stracić równowartość 8 mld złotych jeśli ustanie handel z Białorusią.

Sankcje dla Białorusi. Ucierpią litewscy przedsiębiorcy?
(Alan Stanton/CC BY-SA 2.0/Flickr)

Rocznie przez jeden z litewskich portów przeładowanych zostaje 11,4 mln ton białoruskich ładunków. Litwa może stracić równowartość 8 mld złotych, jeśli Unia Europejska zdecyduje się na sankcje dla Białorusi.

_ Katastroficzne skutki odczułyby wszystkie dziedziny gospodarki kraju _ - czytamy w oświadczeniu Litewskiej Konfederacji Przedsiębiorców, Litewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej i Litewskiej Konfederacji Pracodawców.

W oświadczeniu odnotowuje się, że jedynie w 2011 roku w porcie kłajpedzkim przeładowano 11,4 mln ton białoruskich ładunków. Zakłada się, że w tym roku przeładowanych zostanie 12,5 mln ton. - _ Jeżeli sankcje gospodarcze zostaną wprowadzone, port w Kłajpedzie może stracić około 40 proc. swych ładunków _ - głosi oświadczenie.

Z działalnością portu ściśle związane są przewozy kolejowe, transportowe, branża budowlana, inżynieryjna. Eksperci obliczyli, że od jednej tony ładunku do budżetu państwa wpłacanych jest 7 litów, co stanowi ponad 100 mln litów w ciągu roku. Przedsiębiorcy wskazują, że ucierpiałyby też litewskie centra logistyczne. Tu straty szacowane są na 2,5 mld litów.

Zaniepokojenie wyrażają litewscy inwestorzy na Białorusi. W oświadczeniu zaznacza się, że ze względu na niepewną sytuację na linii Unia Europejska - Białoruś wstrzymanych jest wiele projektów inwestycyjnych.

Przedsiębiorcy w swym oświadczeniu zaapelowali do władz Litwy i UE _ o bardzo odpowiedzialną ocenę skutków możliwych sankcji gospodarczych _, a także o _ aktywny udział Litwy w rozstrzyganiu konfliktu Unii Europejskiej i Białorusi _.

Czytaj więcej o sankcjach dla Białorusi
Polski minister zapowiada "czarną listę" Ministrowie spraw zagranicznych Unii, zastanowią się nad kolejnymi sankcjami obejmującymi przedstawicieli reżimu białoruskiego.
Łukaszenka pali wszystkie mosty. "Bardzo się boi" _ Zgniła gospodarka _ Białorusi musi upaść - twierdzą przedstawiciele UE. Komentatorzy mówią o otwartej wojnie Mińska z Zachodem.
UE kontra reżim. Rozszerzają sankcje Na czarną listę przedstawicieli białoruskiego reżimu objętych sankcjami wizowym dopisano 19 osób.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)