Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sankcje dla Rosji. "UE za tydzień może je uchylić"

0
Podziel się:

Kommiersant przypomina, że Herman Van Rompuy zapowiedział, iż w zależności od rozwoju sytuacji na wschodzie Ukrainy, może zmienić, zawiesić albo cofnąć wszystkie ograniczenia.

Sankcje dla Rosji. "UE za tydzień może je uchylić"
(ec.europa.eu)

Rosyjska gazeta przypomina, że ogłaszając 11 września nowe kary, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy (na zdjęciu) zapowiedział, iż przed końcem miesiąca Unia Europejska, w zależności od rozwoju sytuacji na wschodzie Ukrainy, może zmienić, zawiesić albo cofnąć wszystkie bądź część obowiązujących ograniczeń. - _ Kreml nie wie, co zrobi, gdy UE zacznie łagodzić restrykcje _ - powiedział z kolei rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Powołując się na swojego rozmówcę w Brukseli, _ Kommiersant _ podaje, że decyzja co do dalszego postępowania zapadnie 30 września na szczeblu Komitetu Stałych Przedstawicieli krajów UE w Brukseli (Coreper).

Dziennik przekazuje, iż Maja Kocijanczicz, rzeczniczka szefowej dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton, w poniedziałek nie potrafiła potwierdzić, że rewizja sankcji nastąpi 30 września, jednak poinformowała, że właśnie do tego dnia Europejska Służba Działań Zewnętrznych powinna przedstawić stałym przedstawicielom _ kompleksowy przegląd implementacji mińskiego planu pokojowego, w tym reżimu przerwania ognia _.

_ Kommiersant _ podaje, że według jego brukselskich źródeł po zapoznaniu się z tym dokumentem stali przedstawiciele, w porozumieniu ze swoimi stolicami, zdecydują, co robić dalej z sankcjami przeciwko Federacji Rosyjskiej.

_ - W najbardziej sprzyjającym dla Moskwy wariancie mogą oni opowiedzieć się za stopniowym uchylaniem części sankcji _ - pisze gazeta. Zaznacza ona, że zdaniem jej rozmówcy _ uchylanie sankcji nie będzie odbywać się takimi samymi partiami, jak ich wprowadzanie _.

_ Kommiersant _ przypomina, że od 17 marca Unia Europejska przyjęła dziewięć pakietów sankcji przeciwko Rosji, które objęły 119 osób fizycznych oraz 23 osoby prawne. UE zastosowała też restrykcje wobec sektorów energetycznego, zbrojeniowego i finansowego FR.

_ Kontrsankcje mogą zostać cofnięte dość szybko _

_ - W każdej z dziewięciu rund sankcji część była związana z Krymem, którego przyłączenie do Rosji w UE uważa się za aneksję. Te posunięcia pozostaną w mocy nawet przy uregulowaniu sytuacji w Donbasie _ - pisze moskiewski dziennik._ Kommiersant _ przypomina zarazem, że _ przedstawiciele Unii Europejskiej niejednokrotnie podkreślali, iż głównym warunkiem rewizji sankcji jest realizacja porozumień dotyczących uregulowania konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy _.

Gazeta informuje również, że _ w razie uruchomienia przez UE procedury uchylania sankcji kontrsankcje ze strony FR mogą zostać cofnięte dość szybko _. 7 sierpnia Rosja zakazała importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii, odpowiadając w ten sposób na sankcje zastosowane wobec niej przez Zachód w związku z rolą Moskwy w konflikcie na Ukrainie.

Kreml nie wie, co zrobi, gdy UE zacznie łagodzić sankcje

Taką opinię przedstawił rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. _ - Proszę pytania w tej sprawie kierować do Unii _ - cytuje kremlowskiego urzędnika agencja Ria Novosti.

_ - Moskwa na razie nie zdecydowała, jak będzie reagować na możliwość zniesienia sankcji, nałożonych na Rosje przez unijne państwa _ - skomentował te informacje rzecznik prasowy Kremla. Od kilku dni rosyjscy politycy utrzymują, że nie zależy im na prowadzeniu _ wojny na sankcje _.

Z wypowiedzi prezydenta Władimira Putina i premiera Dmitrija Miedwiediewa wynika też, że Rosja nie zamierza zrywać kontaktów z Zachodem. Rosyjskie agencje przypominają, że z analiz przeprowadzonych przez Centralny Bank Rosji wynika, iż unijne sankcje zostaną zdjęte do końca roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Przestaną bronić Mariupola? Jest komentarz W mieście pojawiły się obawy, że trafi on pod kontrolę donieckich separatystów albo znajdzie się w strefie zdemilitaryzowanej.
Putin grozi Europie? Niemieckie media ostro... Niemieckie media stwierdzają zgodnie, że Zachód nie może pod żadnym pozorem dać się zastraszyć.
Komorowski chce ograniczyć prawa Rosji Bronisław Komorowski chce ograniczyć możliwości Moskwy w wetowaniu działań Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczących Ukrainy i regionu.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)