Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sankcje dla Ukrainy. Będą kolejni Ukraińcy na liście?

0
Podziel się

O takiej możliwości poinformowała rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Maja Kocijanczicz.

Sankcje dla Ukrainy. Będą kolejni Ukraińcy na liście?
(PAP/EPA)
bEihvOZh

Lista Ukraińców objętych sankcjami finansowymi może zostać poszerzona - powiedziała rzeczniczka szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton Maja Kocijanczicz.

Na zdjęciu lutowe spotkanie Catherine Ashton i Wiktora Janukowycza, wówczas jeszcze prezydenta Ukrainy

Przedwczoraj UE zdecydowała o zamrożeniu środków 18 osób, które uznano za winne zdefraudowania ukraińskich funduszy państwowych. Na czarnej liście znalazł się m.in. były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz. Wczoraj sankcje weszły w życie.

bEihvOZj

Jak powiedziała Kocijanczicz, ta lista została przedstawiona _ ze względu na pilną potrzebę reakcji _. _ - To nie znaczy, że praca nie jest kontynuowana i nie będzie możliwe rozszerzenie listy. Wszystko zależy od rozwoju sytuacji _ - podkreśliła.

Sankcje, polegające na zamrożeniu aktywów ulokowanych w bankach w UE, będą obowiązywać przez rok. Dotknęły one członków byłych władz, ale i kilku oligarchów. Mają one służyć m.in. odzyskaniu zdefraudowanych ukraińskich środków państwowych.

Oprócz obalonego prezydenta Ukrainy na czarnej liście znaleźli się m.in. też jego dwaj synowie Ołeksandr i Wiktor, były premier Mykoła Azarow i jego syn Ołeksij, były minister spraw wewnętrznych Witalij Zacharczenko, były prokurator generalny Wiktor Pszonka, była minister sprawiedliwości Ołena Łukasz, były szef prezydenckiej administracji Andrij Klujew i jego brat Serhij. Sankcjami objęci zostali także biznesmen Serhij Kurczenko, który jest właścicielem grupy spółek Gaz Ukraina, i były minister oświaty Dmytro Tabacznyk. Wbrew początkowym planom UE nie zdecydowała się na nałożenie sankcji wizowych.

Wcześniej o zamrożeniu aktywów 18 Ukraińców informowała Austria, Liechtenstein, Szwajcaria i Wielka Brytania.

bEihvOZp
Czytaj więcej w Money.pl
Sankcje dla Janukowycza weszły w życie Były prezydent i 17 innych wysokich ukraińskich urzędników nie mogą już korzystać z aktywów ulokowanych w unijnych bankach.
Rosja poprze wynik referendum na Krymie - _ Nigdy nie będzie wojny między dwoma bratnimi narodami. To kompletny nonsens, to całkowicie nie odzwierciedla naszych zamiarów - _ uspokaja przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko.
"Putin chce pomóc, a Zachód tego nie rozumie" - _ Bez względu na wysiłki naszego prezydenta, na jego gotowość do wyjaśniania stanowiska Rosji, wciąż natrafiamy na mur niezrozumienia _ - skarży się rzecznik rosyjskiego prezydenta.
bEihvOZK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)