Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sankcje wobec rosji
22.08.2014 17:16

Sankcje wobec Rosji. Serbia posłucha UE

W 2013 roku jedynie 7,2 proc. serbskiego całkowitego eksportu trafiło do Rosji - odnotowuje agencja Reutera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Medija centar Beograd/CC BY 3.0/wikimedia commons)
Aleksandar Vuczić

Serbia zapewniła, że nie będzie wspierać eksportu do obłożonej zachodnimi sankcjami Rosji - po ostrzeżeniu UE, by nie eksploatowała rosyjskiego embarga na zachodnie artykuły spożywcze. Belgrad nie przyłączy się jednak do sankcji wobec Moskwy.

Premier Aleksandar Vuczić (na zdjęciu) powiedział, że otrzymał w tym tygodniu notę od przedstawiciela UE w Belgradzie z apelem, by Serbia nie zwiększała eksportu do Rosji w geście solidarności z Unią, o członkostwo w której Belgrad zabiega. Na konferencji prasowej Vuczić oświadczył, że Serbia nie planuje rozwijać dodatkowo eksportu do Rosji, ale też nie przyłączy się do zachodnich sankcji.

_ - Będziemy postępować zgodnie z otrzymanymi rekomendacjami, ale nie wprowadzimy sankcji przeciwko Rosji _ - zaznaczył, zastrzegając, że Belgrad nie zabroni serbskim firmom zawierania nowych kontraktów.

Tłumaczył, że _ strategiczną drogą _ Serbii jest droga do UE, ale _ ze względu na Serbię i jej obywateli konieczne jest utrzymanie dobrych, przyjacielskich relacji z Rosją _.

UE ostrzegła kraje kandydujące, by nie starały się wykorzystać rosyjskiego embarga dla własnych korzyści. _ - W celu zapewnienia jedności społeczności międzynarodowej i podtrzymania prawa międzynarodowego Unia Europejska oczekuje, że kraje trzecie i kraje kandydujące powstrzymają się od kroków obliczonych na wykorzystanie nowych możliwości handlowych (...) _ - głosi oświadczenie wydane w ubiegłym tygodniu przez szefów dyplomacji krajów UE.

Jako kandydat do członkostwa w UE Serbia znalazła się pod presją, by prowadzić politykę zagraniczną w zgodzie z linią krajów członkowskich. Tymczasem serbscy producenci żywności liczą, że skorzystają na sporze handlowym między Moskwą a Zachodem, stawiając serbskie władze w niewygodnej pozycji i zmuszając do manewrowania między aspiracjami unijnymi i tradycyjnymi związkami z Rosją.

_ - Z zadowoleniem przyjmujemy uwagę, z jaką serbski rząd pochodzi do tej kwestii, i doceniamy konstruktywne stanowisko ogłoszone przez premiera Vuczicia _ - oświadczył w piątek rzecznik komisarza UE ds. rozszerzenia Sztefana Fuele, Peter Stano.

Niektórzy serbscy producenci, zwłaszcza owoców, odnotowali pewien wzrost popytu ze strony Rosji, ale możliwości są ograniczone. W 2013 roku jedynie 7,2 proc. serbskiego całkowitego eksportu trafiło do Rosji - odnotowuje agencja Reutera.

Z kolei AP pisze, że serbskie władze miały nadzieję na zwiększenie eksportu rolno-spożywczego do Rosji z obecnych 170 milionów dolarów rocznie do 300 mln dolarów.

Rosja w tym miesiącu na rok zakazała importu mięsa, ryb, nabiału, owoców i warzyw ze Stanów Zjednoczonych, UE, Norwegii, Kanady i Australii w odpowiedzi na zachodnie sankcje przeciwko Rosji w odpowiedzi na rolę Kremla w konflikt na wschodniej Ukrainie.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne groźne powodzie w Serbii i Bośni W wielu miejscach zeszły lawiny błotne, a wzbierające rzeki zalały setki domów i zablokowały lokalne drogi.
Chcą budować South Stream. Wbrew KE Liczący 3600 km South Stream to wspólny projekt rosyjskiego Gazpromu i włoskiej firmy ENI, mający zapewnić dostawy gazu z Rosji do Europy Środkowej i Południowej.
Będzie pojednanie Serbów z Albańczykami? Jest to najnowszą oznaką pewnej odwilży w stosunkach między Serbami i Albańczykami w Kosowie w sześć lat po jego oddzieleniu się od Serbii.
Tagi: sankcje wobec rosji, serbia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz