Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

Sankcje wobec Rosji. Unia Europejska rozważa ich rozszerzenie

0
Podziel się:

Nieoficjalny dokument z sugestiami nowych sankcji Komisja Europejska przekazała wczoraj wieczorem krajom Unii.

Sankcje wobec Rosji. Unia Europejska rozważa ich rozszerzenie
(Flickr/World Economic Forum)

UE rozważa ograniczenie niektórym rosyjskim firmom państwowym, w tym energetycznym, dostępu do unijnych rynków kapitałowych - wynika ze wstępnych propozycji Komisji Europejskiej i unijnych służb dyplomatycznych w sprawie zaostrzenia sankcji sektorowych wobec Rosji.

Według źródeł dyplomatycznych nieoficjalny dokument z sugestiami nowych sankcji Komisja Europejska przekazała wczoraj wieczorem krajom UE. Konkretny projekt decyzji ma być gotowy w środę.

Zaostrzenie sankcji sektorowych wobec Rosji za eskalację konfliktu na Ukrainie zapowiedział sobotni szczyt UE. Miałyby one dotyczyć obszarów, w których sankcje Unia wprowadziła od 1 sierpnia: przepływu kapitału, eksportu zaawansowanych technologii dla sektora naftowego, eksportu sprzętu podwójnego zastosowania dla rosyjskiego sektora obronnego oraz embarga na broń.

Wstępne sugestie, które we wtorek widziała PAP, obejmują m.in. _ wprowadzenie zakazu finansowania długu (poprzez zakup obligacji, akcji i udzielania pożyczek konsorcjalnych) firmom sektora obronnego i firmom, których głównym obszarem działalności jest wydobycie, produkcja i transport ropy oraz produktów naftowych i w których państwo rosyjskie ma większościowe udziały albo pakiet kontrolny _.

Firmy te są w dużym stopniu uzależnione od finansowania z zewnątrz i objęcie ich sankcjami znacznie zwiększyłoby ciężary ponoszone przez państwo rosyjskie.

KE proponuje też rozważenie zakazu udziału podmiotów i obywateli z UE w udzielaniu rosyjskim bankom państwowym pożyczek konsorcjalnych, czyli finansowanych przez grupę banków.

Kolejna opcja to zakaz sprzedaży oraz kupna emitowanych przez rosyjskie banki państwowe obligacji i akcji o terminie wymagalności powyżej 30 dni. Sankcje, które UE wprowadziła od 1 sierpnia, dotyczą obligacji i akcji o terminie wymagalności powyżej 90 dni.

Propozycje obejmują też rozszerzenie restrykcji dotyczących eksportu do Rosji niektórych przedmiotów podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego) na odbiorców cywilnych. Obowiązujące sankcje zakazują sprzedaży takiego sprzętu odbiorcom wojskowym. Rozszerzony mógłby zostać też wykaz sprzętu, którego dotyczą restrykcje.

Z kolei zakaz eksportu do Rosji zaawansowanych technologii, wykorzystywanych w poszukiwaniu i wydobyciu ropy z trudno dostępnych złóż, mógłby zostać rozszerzony na świadczenie usług (jak wiercenia, testowanie odwiertów) powiązanych z wydobyciem ropy ze złóż na dużych głębokościach i w Arktyce. Rozszerzony może być też wykaz technologii, których nie wolno eksportować do Rosji.

Według źródeł dyplomatycznych UE rozważa też sankcje symboliczne, jak wykluczenie Rosji z udziału w ważnych imprezach kulturalnych i sportowych, np. mistrzostwach świata w piłce nożnej w 2018 r. czy wyścigach Formuły 1. Na pewno rozszerzona zostanie też lista osób i podmiotów objętych sankcjami wizowymi i finansowymi za wspieranie prorosyjskich separatystów na Ukrainie.

Szefowa włoskiej dyplomacji Federica Mogherini poinformowała we wtorek, że konkretne propozycje w sprawie zaostrzenia sankcji KE przedstawi w środę, a w piątek UE powinna podjąć decyzje o wprowadzeniu nowych restrykcji wobec Rosji.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)